Fotbal, Liga a III-a

Foresta Suceava a remizat în disputa cu CSM Focşani

> Într-o partidă contând pentru etapa a XVIII-a a Seriei I, Foresta Suceava – CSM Focşani 2-2

Pe un teren „Areni” bun, dar alunecos şi moale din cauza ploilor căzute înainte de ora 15.00, sâmbătă, 16 martie, în cadrul etapei a XVIII-a a Seriei I a Ligii a III-a de fotbal s-au întâlnit Foresta Suceava şi CSM Focşani. Cele două formaţii s-au angrenat în joc încă din start. Mai inspiraţi decât adversarii lor şi cu jucători mai iuţi şi mai tehnici, vrâncenii au deschis scorul în minutul 11 prin Alexandru Panaite. Elevii antrenorului Selim Benachour au acuzat şocul şi au mai primit destul de repede încă un gol, marcatorul lui fiind Cosmin Pasăre.

Plecată oarecum de la început cu un dezavantaj de două goluri pe tabela de marcaj, Foresta Suceava a încercat să revină, dar nu a reuşit nimic până la pauză. Treziţi la pauză de antrenorul Selim Benachour, sucevenii au revenit în meci în repriza a doua. Cu un alt sistem de joc, care a împins liniile echipei gazdă peste gruparea vrânceană, Foresta a riscat tot. Eforturile sucevenilor s-au văzut răsplătite în minutul 57, când Tîrcă a marcat în propria poartă pentru scorul de 1-2.

Deşi a avut nenumărate centrări pentru jucătorii înalţi din ofensivă, gazdele nu au mai reuşit nimic până aproape de final. Cu zece minute înainte de sfârşitul partidei, disputa dintre Foresta Suceava şi CSM Focşani a devenit un joc pe contre, gazdele abuzând de centrări în careu, în timp ce oaspeţii au ripostat pe contraatac. Vrâncenii au avut trei ocazii imense pe final, din cauza unor gafe ale fundaşilor suceveni, dar portarul Logofătu a apărat grozav. De partea cealaltă, sucevenii au avut ghinion la câteva mingi trimise către poarta oaspeţilor. Totuşi, la unul din atacuri Robert Martin s-a dovedit a fi din nou omul potrivit la locul potrivit şi a egalat.

Scorul final al partidei Foresta Suceava – CSM Focşani a fost 2-2, la capătul unui meci frumos şi aprig disputat.

Foresta Suceava: Logofătu – Paul Ionescu, C. Mateiciuc, Viţelaru, Onofraş – Celeadnic, Vremea, D.Bejenar, Căinari – Pavel, R.Martin. Rezerve: Cărbunaru – Grumezescu, Boca, Robciuc.

CSM Focşani: Dogaru – G.Petrescu, Tîrcă, B.Panaite, Cl.Mihai – Lupu, Salaoru, S. Săpunaru, I.Manu – Pasăre, Predoiu. Rezerve: Apenciucesei – Dediu, R.Popa, Sterian, Lăudatu. (Foto: ADRIAN POPOVICI)