Handbal masculin, Divizia A

CSU 2 Suceava a pierdut rezonabil în faţa liderului neînvins, CSM Vaslui

> Într-un meci contând pentru etapa a XIII-a a seriei A, CSU 2 Suceava – CSM Vaslui 24-36 (13-16)

Sala „Dumitru Bernicu” din Suceava a găzduit la finele săptămânii trecute meciul din cadrul etapei a XIII-a a seriei A a Diviziei A de handbal masculin dintre echipa a doua a CSU Suceava şi liderul la zi cu punctaj maxim, CSM Vaslui. Meciul a fost plăcut ochiului, dar diferenţa de forţă dintre tinerii jucători pregătiţi de Ion Tcaciuc şi cei antrenaţi de Leonard Bibirig, jucători cu mare experienţă competiţională, a fost evidentă, mai ales în repriza secundă. Pentru gazde, desfăşurarea partidei şi diferenţa de scor de la final pot constitui un progres, deoarece faţă de jocul din primul tur la CSU 2 Suceava nu a evoluat decât portarul Duman de la formaţia de prim eşalon valoric, iar din lot a lipsit şi golgheterul Claudiu Lăzurcă.

În prima repriză, tinerii handbalişti suceveni s-au descurcat admirabil în faţa unor jucători de calibru, scorul la pauză fiind 16-13 în favoarea vasluienilor. În repriza secundă, cum au început oaspeţii să folosească mai mult fizicul, situaţia s-a schimbat, iar diferenţa pe tabela de marcaj a crescut. Adevărat este şi faptul că antrenorul Ion Tcaciuc a încercat mai multe scheme, scoţând portarul, aspect care i-a avantajat pe vasluieni. Oricum, Cozorici şi Alupoaie au arătat că au imaginaţie şi valoare, lipsindu-le însă un plus de forţă fizică. De menţionat şi evoluţia tânărului portar Eduard Duman, care a demonstrat că are reflexe. Scorul final al partidei CSU 2 Suceava – CSM Vaslui a fost 24-36.