Fotbal

Foresta Suceava a pierdut amicalul cu Ceahlăul Piatra Neamţ

Foresta Suceava a suferit a doua înfrângere în amicale, după ce a cedat pe terenul celor de la Ceahlăul Piatra Neamţ, cu scorul de 1-2, într-un meci disputat pe terenul sintetic de sub Pietricica, la mijlocul acestei săptămâni.

Aflaţi la primul test de la întoarcerea antrenorului Selim Benachour din Franţa, „galben-verzii” au deschis scorul prin Andrei Pavel, care a înscris cu un şut pe jos după o pasă de pe partea stângă. Nemţenii au egalat până la pauză prin Pintea, după o greşeală în defensiva oaspeţilor, şi şi-au asigurat victoria în partea a doua, când Oţelită a finalizat cu capul o centrare venită din corner.

Foresta Suceava: Cărbune – Mocanu, Celeadnic, Mateciuc, Ionescu – Robciuc, Vremea, Rigoni, Boca, Mateiciuc – Pavel. În minutul 70 au mai intrat: Logofătu, Onofraţ, Viţelaru, Artenie, Ghimp, Bejenar, Gulei şi Martin. Lungu şi Grumezescu nu au evoluat din cauza unor mici accidentări.

În următorul meci de verificare, Foresta va întâlni sâmbătă, de la ora 13.00, pe terenul sintetic de la LPS Suceava, formaţia Şomuz Fălticeni.