Futsal

Bukovina Vicovu de Jos a câştigat prima manşă a optimilor de finală la juniori Under-19

Bukovina Vicovu de Jos a câştigat, pe teren propriu, în faţa harghitenilor de la Korondy Junior Corund, cu scorul de 6-4 (3-3), într-un meci contând pentru manşa tur a optimilor de finală din Cupa României la futsal pentru echipele de juniori Under-19. Trupa lui Cristin Burlică şi-a asigurat victoria prin golurile marcate de Beniamin Cârdei (două), Daniel Schipor (două), Florin Ionesi şi Adrian Coroamă.

„Ne-am văzut conduşi după primul sfert de oră cu 0-3, dar am reuşit să egalăm până la pauză. În repriza a două ne-am desprins la 6-3, dar am primit gol pe contraatac pe final de joc”, a precizat antrenorul Bukovinei Vicovu de Jos, Cristin Burlica.

Viitorul Buzău – KSE Târgu Secuiesc           9-6

A mai rămas de jucat meciul Ceahlăul Piatra Neamţ – Olimpia Râmnicu Sărat.

Meciurile retur din optimile de finală ale Cupei României la futsal – Under 19 sunt programate duminică, 17 februarie.

În schimb, echipa de seniori de la Bukovina Vicovu de Jos a părăsit Cupa României la futsal, după ce a pierdut, pe teren propriu, în faţa prim-divizionarei FK Odorheiu Secuiesc, cu scorul de 6-12 (2-6), într-un meci contând pentru optimile de finală ale competiţiei. Trupa condusă de Cristin Burlica a punctat prin Adrian Boştiog (2 goluri), Dănuţ Tironeac (2) şi Alin Schipor (2).

CSM Târgu Mureş – Politehnica Iaşi 6-1

A mai rămas de jucat meciul Inter Gheorgheni – Gloria Buzău.

În următorul meci oficial, Bukovina Vicovu de Jos va evolua sâmbătă, cu începere de la ora 15.30, pe terenul celor de la Dunărea Călăraşi, în etapa a XV-a din campionatul Ligii I la futsal.