Fotbal

Foresta Suceava a pierdut amicalul cu Aerostar Bacău

Foresta Suceava a suferit prima înfrângere de la startul pregătirilor de iarnă, după ce a pierdut în faţa divizionarei secunde Aerostar Bacău, cu scorul de 2-4, într-un meci amical disputat la finele săptămânii trecute, la Piatra Neamţ. Fără antrenorul principal Selim Benachour, care este aşteptat să se întoarcă din Franţa, „galben-verzii” s-au văzut conduşi la jumătatea primei reprize cu scorul de 0-2, printr-o dubla semnată de Pop. Formaţia suceveană a redus din diferenţă până la pauză dintr-o lovitură de pedeapsă transformată de Artenie şi chiar a reuşit să egaleze în debutul reprizei secunde prin Martin, care a finalizat o centrare trimisă de Gulei. Ghimp şi portarul Logofătu au comis însă apoi două penaltiuri într-un interval de două minute, iar ex-forestierul Vraciu le-a transformat pe amândouă, stabilind scorul final la 4-2. Bogdan Tudoreanu şi Mihai Guriţă au testat doi fotbalişti noi cu ocazia acestui meci: Mocanu (CSM Roman) şi Robciuc (LPS Suceava).

Foresta Suceava: Cărbune – Onofraş, Mateciuc, Viţelaru, Mocanu – Celeadnic – Robciuc, Vreme, Rigoni, Artenie – Pavel. În repriza a doua au mai intrat: Logofătu – Ionescu, Ghimp, Bejenar, Mateiciuc, Gulei şi Martin. Grumezescu şi Lungu au fost menajaţi la meciul cu Aerostar Bacău.

„Galben-verzii” se vor întoarce la Piatra Neamţ pentru un meci amical cu gazdele de la CSM Ceahlăul, programat miercuri, de la ora 12.00.