Handbal masculin, Liga Naţională

CSU Suceava şi-a complicat serios situația în lupta pentru menţinerea în primul eşalon valoric după eşecul cu HC Buzău

> Într-un meci din etapa a XVII-a, CSU Suceava – CSM Buzău 23-24

În etapa cu numărul 17 a Ligii Naţionale de handbal masculin, echipa de seniori a Universităţii Suceava a pierdut teren în lupta pentru menţinerea în primul eşalon, după eşecul în faţa celor de la HC Buzău, cu scorul de 23–24. Sucevenii au pierdut astfel şase puncte importante în sezonul regulat, în faţa unei contracandidate în lupta pentru evitarea retrogradării. Miza punctelor şi-a pus amprenta pe joc, unul ce a fost foarte echilibrat, dar şi cu multe greşeli de ambele părţi, mai ales de cea a gazdelor. La pauză a fost 13–12 pentru Universitatea, după ce, la 10–9, elevii lui Adi Chiruţ au avut mai multe şanse consecutive de a se distanţa, dar au ratat incredibil, mai ales în situaţie de unu la unu cu portarul advers. Oaspeţii au început mai bine repriza secundă, dar jocul a fost la fel de echilibrat până în minutul 53, când Buzăul a profitat de mai multe greşeli ale sucevenilor şi s-a distanţat la trei goluri, scor 24–21, când mai erau mai puţin de două minute. Până la final, Universitatea a mai marcat două goluri, dar partida s-a încheiat la un gol în favoarea Buzăului, care a trecut, în clasament, la un punct înaintea Sucevei.

În etapa a XVIII-a, CSU Suceava va juca miercuri, 13 februarie, pe terenul formaţiei Dunărea Călăraşi. (Foto: ADRIAN POPOVICI)