Fotbal

Bucovina Rădăuţi a câştigat clar amicalul cu LPS Suceava

Bucovina Rădăuţi s-a impus, la finele săptămânii precedente, pe terenul celor la LPS Suceava, cu scorul de 5-1, în primul meci amical susţinut de echipa lui Dorin Goian şi Daniel Bălan de la startul pregătirilor de iarnă.

Venită pe terenul sintetic de la LPS direct din cantonament, formaţia rădăuţeana s-a văzut condusă încă din minutul 8, prin golul semnat de Placintă, care a speculat o neînţelegere în defensiva adversă. Oaspeţii au pus însă repede stăpânire pe joc, reuşind să marcheze de trei ori într-un interval de 20 minute. Dănilă a egalat cu o lovitură de cap, dupa un corner, iar apoi şi-a trecut în cont dubla după ce l-a ridiculizat pe portarul gazdelor. Scorul pauzei, 3-1, a fost stabilit de Bosînceanu, după o pasă peste apărarea LPS-ului. Antrenorul Dorin Goian a schimbat liniile la pauză, iar Ionesi a marcat golul patru al rădăuţenilor la jumătatea reprizei secunde, după ce a finalizat din voleu o centrare de pe dreapta. Scorul final, 5-1 în favoarea Bucovinei Rădăuţi, a fost stabilit în urma unui autogol venit după un corner.

Bucovina Rădăuţi (prima repriză): Puianu – Alecsandru, Antonesei, Chirilescu, Coajă – Dănilă – Coroamă, Buziuc, Bosînceanu, Păiuş – Stoian.

Bucovina Rădăuţi (repriza secundă): Zvoronciuc – Bălan, Vitu, Antonesei, Ciobanu – Stănescu – Cerlincă, Buziuc, Ungurianu, Stoian – Ionesi.

Următorul meci de verificare al Bucovinei Rădăuţi este programat miercuri, la Piatra Neamţ, în compania divizionarei secunde Aerostar Bacău. Până la reluarea campionatului, gruparea rădăuţeană mai are programate alte patru amicale cu Ceahlăul Piatra Neamţ (16 februarie), Şomuz Fălticeni (20 februarie), FC Botoşani II (23 februarie) şi cu divizionara a patra AS Unirea Curteşti (2 martie).