Foresta Suceava a câştigat şi amicalul cu CSM Paşcani

Foresta Suceava a reuşit şi a doua victorie în amicalele din această iarnă după ce s-a impus, la finele săptămânii trecute, în faţa celor de la CSM Paşcani, cu scorul de 3-1. Meciul s-a disputat pe terenul sintetic din cadrul Liceului cu Program Sportiv din Suceava.

Fără antrenorul principal Selim Benachour, plecat pentru câteva zile în Franţa, „galben-verzii” au intrat mai greu în ritmul jocului, deschiderea scorului venind abia în minutul 38, când Robert Martin a marcat cu capul, după o centrare de pe partea dreapta trimisă de Vamanu. Două minute mai târziu, echipa suceveană şi-a dublat avantajul prin Artenie, care a stabilit şi scorul pauzei cu un şut în vinclu din marginea careului mare.

Titularizat în premieră între buturile Forestei, internaţionalul moldovean Augustin Cărbune a avut patru-cinci intervenţii salvatoare în repriza secundă, dar s-a dovedit învins în minutul 70, când Unghianu a înscris cu un şut plasat de la 20 de metri. Scorul final avea să fie stabilit in minutul 80, când nou intratul Andrei Pavel a transformat un penalty acordat pentru un fault al portarului păşcănean asupra lui Andrei Mateiciuc.

Foresta Suceava: Cărbune – Ionescu, Celeadnic, Viţelaru, Ghimp – Vamanu, Vreme, Lungu, Artenie – Grumezescu, R. Martin. După pauză au mai evoluat: Onofraş, Rigoni, Pavel, A. Mateiciuc, Bejenar şi P. Mateciuc. Cristi Gulei şi portarul Florin Logofătu au fost învoiţi la amicalul cu CSM Paşcani.

Foresta va disputa următorul meci de verificare sâmbătă, 9 februarie, la Piatra Neamţ, contra divizionarei secunde Aerostar Bacău.