Fotbal, Liga a III-a

În lipsa lui Anelka, Bucovina Rădăuţi s-a impus în derbiul cu Foresta Suceava

> Într-un meci din etapa a XV-a, Foresta Suceava – Bucovina Rădăuţi 2-4

Ziua Centenarului României nu a fost una de serbătoare şi pentru echipa de fotbal Foresta Suceava. Lipsită de prezenţa lui Anelka, formaţia suceveană a fost învinsă în derbiul eşalonului trei de Bucovina Rădăuţi. Aşa cum am anticipat înainte de mult trâmbiţata venire a starului francez Anelka, sosire legată şi de alte proiecte, formaţia suceveană a pierdut la scor la Buzău şi apoi pe „Areni” cu elevii lui Dorin Goian şi Daniel Bălan şi chiar venirea lui Messi nu ar fi putut face ca Foresta Suceava să arate ca o grupare care să merite prezenţa în eşalonul secund.

Prima repriză a meciului dintre Foresta Suceava şi Bucovina Rădăuţi a fost una rece şi la propriu şi la figurat, ocazii puţine de gol şi niciun fel de însufleţire în joc în pofida imnului României intonat la începutul partidei. Singura reuşită a primei reprize a aparţinut lui Vitu care a adus Bucovina Rădăuţi în avantaj la pauză.

Poate că ceaiul de la cabine a mai turnat foc în venele jucătorilor pentru că repriza a doua a meciului Foresta Suceava – Bucovina Rădăuţi a fost splendid. Gazdele au egalat prin Robert Martin în minutul 52, pentru ca oaspeţii să treacă în avantaj peste doar patru minute graţie golului marcat de Stejărel Vişinar. „Veteranul” Ionesi a făcut 3-1 pentru rădăuţeni, pentru ca apoi Robert Martin să readucă speranţele în tabăra gazdelor cu golul din minutul 66. „Capacul” l-a pus fostul component al Forestei Suceava din sezonul trecut, Vlad Stănescu, cel care a stabilit scorul final, Foresta Suceava – Bucovina Rădăuţi, 2-4.

A fost prima înfrângere pe teren propriu în acest campionat pentru Foresta Suceava şi o revanşă oarecum a foştilor jucători ai ei care acum joacă pentru Bucovina Rădăuţi.

În aceeaşi rundă a XV-a, Şomuz Fălticeni a trecut la limită, pe stadionul Tineretului, de CSM Râmnicu Sărat, cu ajutorul reuşitei semnate de Julei, în ultimul minut de joc. (Foto: ADRIAN POPOVICI)