Fotbal, Liga a III-a

Foresta Suceava a trecut la limită de Ceahlăul Piatra Neamţ

> Foresta Suceava – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0

Foresta Suceava a rămas neînvinsă pe propriul teren şi după etapa a XIII-a a Seriei I a Ligii a III-a de fotbal. Gruparea pregătită de Selim Benachour, ajutat de Bogdan Tudoreanu şi Mihai Guriţă, a reuşit să se impună în faţa celor de la Ceahlăul Piatra Neamţ cu 1-0, prin golul marcat de Robert Martin.

Sucevenii au dominat teritorial partida, oaspeţii preferând să joace pe contraatac. Prima parte a întâlnirii a fost una de tatonare, sucevenii ameninţând pentru prima dată poarta adversă prin Artenie, în minutul 23. Imediat, Martin a trecut şi el pe lângă deschiderea scorului, însă a reluat slab o centrare a lui Artenie din flancul stâng. Oaspeţii şi-au arătat pentru prima dată veleităţile ofensive prin Pîntea, care i-a încercat vigilenţa portarului George Niga cu un şut de la marginea careului mare. Nemţenii au continuat să rămână periculoşi în atac, iar în minutul 30 fundaşul Nguyen a fost nevoit să scoată de pe linia porţii lovitura de cap a lui Antim, la care Niga era bătut. Repriza întâi s-a încheiat cu o mare ratare a lui Martin, atacantul Forestei izbind în plin transversala cu un vole executat din mijlocul suprafeţei de pedeapsă.

În debutul părţii secunde, sucevenii păreau că nu găsesc soluţii să desfacă apărarea celor de la Ceahlăul, care au renunţat la orice intenţii ofensive. Asta până în minutul 60, când Martin a reluat iniţial în bară o minge centrată de Robert Grumezescu de pe partea dreaptă, după care tot el a fost cel care a urmărit balonul şi l-a împins, de la un metru, cu pieptul în plasă, cu toată opoziţia unui apărător advers. Forestierii puteau să închidă meciul 12 minute mai târziu, însă centralul întâlnirii a închis ochii la un fault suferit de Grumezescu în suprafaţa de pedeapsă nemţeană. Pe final, formaţia gazdă putea să-şi dubleze avantajul la şutul expediat de Onofraş, însă portarul Barna a fost la post.

Foresta a evoluat în alcătuirea: G. Niga – Onofraş, Celeadnic, Mateciuc, Nguyen – L. Roman, Cem, Parouty, Artenie (90 Ghimp) – Martin (74 Mateiciuc), Grumezescu (83 Fares). Antrenori: Selim Benachour, Bogdan Tudoreanu şi Mihai Guriţă.

În etapa a XIV-a, Foresta Suceava va evolua pe terenului liderului la zi al seriei I, Gloria Buzău.