Handbal masculin, Liga Naţională

CSU Suceava a câştigat primul meci din acest sezon competiţional

> Într-un meci din etapa a X-a, CSU Suceava – CSM Făgăraş 25-24 (12-9)

CSU Suceava a spart, în sfârşit, gheaţa în acest sezon competiţional al Ligii Naţionale de handbal masculin, reuşind să învingă CSM Făgăraş cu 25-24. Acest succes a venit abia în etapa a X-a, după o serie de meciuri care de care mai dificile.

Aşa cum a promis, echipa suceveană s-a concentrat la acest joc şi va trebui să o facă şi în următoarele runde pentru că va avea adversare mai accesibile. Handbaliştii suceveni ar fi putut câştiga mult mai clar, dar au avut o perioadă în repriza secundă în care s-au pierdut cu firea.

CSU Suceava a început bine meciul cu CSM Făgăraş şi a fost la conducerea ostilităţilor pe tot parcursul primei reprize. Cu Târzioru şi tânărul Lakovic într-o pasă bună, formaţia gazdă a impus ritmul şi a încheiat primele 30 de minute cu un avantaj de trei goluri pe tabela de marcaj.

Şi partea secundă i-a găsit pe suceveni la timonă, elevii antrenorului Adrian Chiruţ având la un moment dat şi şase-şapte goluri avantaj. A urmat însă o perioadă în care totul a fost o „ceaţă”, neinspiraţie la conducătorul de joc, aruncări pripite, apărare modestă şi braşovenii s-au apropiat pas cu pas. Pentru a nu lăsa minunatul public sucevean să aţipească, finalul a fost unul incandescent. Cu două minute înainte de final scorul era 24-23 în favoarea gazdelor. De data aceasta nu am mai avut ghinionul teribil din alte partide, Adrian Târzioru a marcat splendid pentru 25-23 şi oaspeţii, deşi au înscris şi ei la ultimul lor atac, nu au mai putut face nimic.

A fost 25-24 în meciul CSU Suceava – CSM Făgăraş şi gazdele au contabilizat primele lor trei puncte în urma unei victorii. De remarcat faptul că portarii suceveni Erhan şi Duman şi-au făcut datoria cu prisosinţă. Pentru CSU Suceava urmează miercuri, 21 noiembrie meciul cu „lanterna roşie” U Cluj, pentru ca apoi în sala „Dumitru Bernicu” să vină CSM Bacău. (Foto: ADRIAN POPOVICI)

Rezultate consemnate în etapa a X-a:

HC Dobrogea Sud – CSM Bacău        42-21

Poli Timişoara – U Cluj                        41-28

Minaur Baia Mare – CSM Focşani     25-24

CSU Suceava – CSM Făgăraş              25-24

Steaua – Dinamo                                 35-30

Din runda a X-a au mai rămas de jucat meciurile: HC Buzău – Potaissa Turda şi Dunărea Călăraşi – CSM Bucureşti.