Fotbal, Liga a III-a

Foresta Suceava îşi păstrează invincibilitatea pe propriul teren

> Într-un meci din etapa a XI-a, Foresta Suceava – CSM Paşcani 3-1

Condiţii foarte bune şi vreme splendidă sâmbătă 3 noiembrie, la meciul din etapa a XI-a a seriei I a Ligii a III-a dintre Foresta Suceava şi CSM Paşcani. Deşi pornea ca favorită certă, gruparea gazdă s-a chinuit destul de mult cu echipa păşcăneană pe care a învins-o până la urmă cu 3-1.

Prima repriză a fost sub semnul echilibrului în debut, golul marcat de Mateo Rigoni în minutul 16 venind în urma unei greşeli colective a apărării celor de la CSM Paşcani. Oaspeţii au avut şi ei câteva bune oportunităţi, dar s-au pierdut în faza de finalizare. A fost totuşi 1-1 la pauză pentru că Firan a egalat din penalty. Sucevenii au avut o bună oportunitate de a marca, însă tânărul Beldiman a tras slab dintr-o poziţie excelentă.

La reluare, păşcănenii au fost mult mai incisive, dar deşi au avut câteva şarje ofensive bune, nu au reuşit să-l învingă pe portarul Niga care în acest meci, în afară de degajări unde mai are de lucrat, s-a descurcat bine. Păstrat pe banca de rezerve, atacantul Grumezescu a fost cel care a decis soarta partidei dintre Foresta Suceava şi CSM Paşcani, aproape imediat după ce a fost trimis pe teren. Golul de 2-1 a venit după o pasă luminoasă a lui Rigoni, jucător tehnic şi cu viziune, iar cel de-al doilea a venit în prelungiri după o gafă a oaspeţilor.

Victorie aşadar cu 3-1 pentru Foresta Suceava în faţa celor de la CSM Paşcani, însă în urma unui joc nu prea concludent. Formaţia pregătită de Selim Benachour nu arată deloc rău, dar trebuie să manifeste mai multă siguranţă în defensivă şi un joc mai combinativ în atac.

În etapa a XII-a Foresta Suceava ar trebui să joace la Sănătatea Darabani, formaţie care în runda a XI-a nu s-a prezentat la Focşani.