Handbal masculin, Cupa României

CSU 2 Suceava a pierdut la Sânicolau Mare

> Într-un meci din primul tur al competiţiei, CS Unirea Sânicolau Mare – CSU Suceava 37-34

În şaisprezecimile Cupei României la handbal masculin, CSU Suceava a jucat pe terenul echipei CS Sânicolau Mare (Arad). Partida a avut loc la mijlocul acestei săptămâni, înainte de disputa de Ligă Naţională dintre CSU Suceava şi HC Dobrogea Sud Constanţa, echipă care a jucat şi ea în Cupă la Botoşani.

„Constănţenii au jucat în Cupa României la Botoşani şi au rămas aici să se odihnească înainte de disputa directă cu noi. În acest condiţii, am fost nevoiţi să trimitem echipa a doua la Sânicolau Mare, distanţa dintre Suceava şi această localitate fiind imensă.

Pe de altă parte, a fost un lucru bun că tinerii noştri jucători au avut parte de un meci cu presiune, cu miză, pentru a-şi întări spiritul. Nu am pus mare preţ pe jocul din Cupă şi am încercat să ne menajăm jucătorii pentru duelul cu constănţenii” a spus antrenorul principal al CSU Suceava, Adrian Chiruţ.

CSU 2 Suceava a jucat modest în prima repriză a partidei cu CS Sânicolau Mare, a avut o apărare aproximativă, situaţie care a făcut ca bănăţenii să intre la pauză cu un avans de şapte goluri pe tabela de marcaj, scor 18-11.

„Scuturaţi” puţin de antrenorul Ioan Tcaciuc, handbaliştii suceveni au revenit în repriza a doua în care au marcat de 23 de ori, faţă de cele 19 goluri ale gazdelor. Nu a fost suficient, iar CS Sânicolau Mare a învins CSU Suceava cu 37-34.

Pentru CSU Suceava au evoluat: Duman, Mihăescu – Lăzurcă (10), Ionescu (7), Oancea (5), Cozorici (4), Lupu (4), Roşu (2), Alupoaie (1), Pintilei (1), Tofănel.