Fotbal, Cupa României

Bucovina Rădăuţi continuă cursa !

În turul al IV-lea al actulalei ediţii a Cupei României, Bucovina Rădăuţi a reuşit să se califice mai departe, în premieră pentru echipă şi oraş, în şaisprezecimile competiţiei, graţie victoriei de pe teren propriu din disputa cu Ştiinţa Miroslava, scor 2-0, ambele goluri fiind marcate în prelungirile partidei. Prima parte a fost una fără prea multe ocazii pentru echipa pregătită de antrenorii Dorin Goian şi Daniel Bălan, Stoian având o ocazie de gol, dar la pauză scorul era acelaşi, 0–0. În repriza secundă, gazdele şi-au creat mai multe ocazii, una prin Stănescu, care a fost la un pas să-l învingă pe portarul advers după o lovitură de cap, în timp ce Cerlincă a şutat foarte bine, dar balonul a trecut milimetric pe lângă bară. După cele 90 de minute în care nu s-a marcat, meciul a intrat în prelungiri şi după numai patru minute de joc, Vlad Stănescu deschide scorul în urma unui şut de la 14 metri, după un corner executat de Ungureanu de pe partea dreaptă, scor 1–0. La şapte minute după, în minutul 101, Iulian Ionesi a dublat avantajul pentru Bucovina Rădăuţi, la capătul unui contraatac trei contra patru finalizat cu un şut de la 10 metri, fără speranţe pentru portarul Miroslavei. Două minute mai târziu, oaspeţii rămân în inferioritate, la o fază în care Răzvan Gorovei vede al doilea cartonaş galben şi cel roşu, pentru un atac din spate. Până la final s-a evidenţiat şi portarul Puianu, care a apărat o lovitură de la 11 metri, dar la care tuşierul a dictat repetarea, considerând că nu a stat pe linia porţii. Din fericire, şi a doua oară Puianu a fost inspirat şi a păstrat tabela neschimbată, scor final 2-0 pentru Bucovina Rădăuţi.

„Echipa a făcut un meci bun, a depus un efort considerabil şi a meritat victoria. În prima repriză am fost mai stingheri, în faţa unei echipe de talie, dar în partea a doua şi prelungiri am jucat mult mai bine. Cred că este o premieră pentru oraş această calificare şi ţin să-i felicit pe jucători pentru această performanţă. În continuare vom juca împotriva unei echipe de nivel superior şi va fi o experienţă interesantă pentru mulţi dintre jucătorii noştri. Vom încerca să dăm totul pe teren şi să facem un joc cât mai bun în idea de a merge mai departe. Acum începem să pregătim meciul de sâmbătă din campionat, când vom juca la Lieşti”, a declarat antrenorul Dorin Goian.

Bucovina Radăuţi a început în formula: Puianu, Alecsandru, Vişinari, Antonesei, Ciobanu, Stănescu, Ungureanu, Buziuc, Dănilă, Stoian şi Busuioc, pe parcurs intrând şi Ionesi, Bosânceanu, Bălan şi Cerlincă.