Fotbal

Bucovina Rădăuţi a pierdut amicalul cu Aerostar Bacău

Bucovina Rădăuţi a susţinut, la mijlocul acestei săptămâni, al doilea joc de pregătire din intersezon. La o zi distanţă de la succesul cu 3-0 repurtat în faţa echipei satelit a celor de la FC Botoşani, care va evolua în sezonul viitor al Ligii a III-a, rădăuţenii au cedat cu acelaşi scor întâlnirea de pe Municipal cu nou-promovata în eşalonul al doilea Aerostar Bacău. Formaţia antrenată de Cristi Popovici a deschis scorul prin Pavel, după jumătate de oră de joc, avantajul băcăuanilor fiind dublat în minutul 37 de atacantul dornean Vali Buhăcianu, transferat în această vară de la Ştiinţa Miroslava. Ultimul gol al partidei a fost marcat de Sahru, în minutul 62.

„A fost o victorie meritată a oaspeţilor, care, pe lângă faptul că au o echipă valoroasă, sunt şi mult mai înaintaţi ca noi ca şi nivel de pregătire. Am avut şi noi faze bune, chiar dacă în acest moment eu zic că evoluăm la 50% din potenţial. Până la urmă a fost un antrenament util, pentru că am avut ocazia să vedem la lucru câţiva tineri jucători pe care-i avem în probe”, a declarat antrenorul-jucător Daniel Bălan, care se ocupă de pregătirea formaţiei din Rădăuţi împreună cu Dorin Goian.

Bucovina a evoluat în alcătuirea: Puianu – Bălan, Tironeac, Vitu, Antonesei, Coroamă, Stănescu, C. Buziuc, Busuioc, Stoian, Ionesi. Pe parcursul meciului au mai intrat Cerlincă, Dănilă, Epure şi alţi cinci juniori aflaţi în perioada de testare.

Aerostar: Muntean – Mihălăchioae, Mihaeş, Ichim, Chirilescu, Sahru, Chirilă, Istrate, Vraciu, Pavel, Buhăcianu. Au mai intrat: Hărăguţă, Honea, Adăscăliţei, Hurdubei, Zaharia, Ichim, Ardei şi fostul fundaş central al Bucovinei, Florescu. Din cauza unei accidentări, mijlocaşul humorean Cornel Căinari nu a fost utilizat niciun minut.

Meciul revanşă va avea loc sâmbătă, începând cu ora 11.00, la Bacău.