Foresta Suceava s-a „intoxicat” cu CS Afumaţi, trăgând pe nări miros de eşalon trei

>Într-o partidă din etapa a XXX-a, Foresta Suceava – CS Afumaţi     0-1

Foresta Suceava s-a afundat serios şi probabil definitiv în „mâlul” din subsolul clasamentului Ligii a II-a de fotbal după eşecul din etapa a XXX-a, acasă, cu CS Afumaţi. Deşi au jucat un meci cu caracter decisiv pentru moralul atacării salvării de la retrogradare, jucătorii suceveni au evoluat fără imaginaţie şi forţă. Ca de obicei, punctul slab al formaţiei sucevene a fost linia de mijloc, care a fost „subţire” şi la propriu, şi la figurat. De menţionat încă un lucru care a mai făcut diferenţa şi cu alte ocazii, tinerii sub 21 de ani care joacă la Foresta Suceava sunt mult sub colegii lor care evoluează la alte echipe de Liga a II-a.

Prima repriză a arătat un lucru clar, acela că formaţia gazdă vrea, dar nu poate, iar gruparea oaspete are inspiraţie şi joacă simplu. Edificator pentru primele 45 de minute a fost faptul că sucevenii nu au tras niciun şut pe spaţiul porţii celor de la Afumaţi. Au fost totuşi două ocazii mari de gol, ambele ratate de Robert Martin, sportiv cu calităţi bune, însă lent şi neinspirat. Foresta a avut şi trei „încercări” de şut, toate ale lui Cerlincă, toate trimise însă aiurea din cauza precipitării. Cei de la CS Afumaţi au jucat economic şi au şi marcat în minutul 25 prin Alin Zaharia, acesta profitând de o minge respinsă aiurea de masivul Makriev. Şi portarul Began a avut partea lui de vină la gol, dar s-a revanşat cu vârf şi îndesat până la finalul partidei.

După pauză, Foresta Suceava ar fi putut reveni în joc, dar tânărul Sumanariu nu a avut nici noroc şi nici calitate. Oricum, după ratare el şi-a aranjat freza!

Deşi s-au zbătut mult, sucevenii nu au mai avut decât un şut bunişor a lui Stănescu, însă pe contraatac cei de la CS Afumaţi au avut cel puţin trei ocazii rarisime, doar imprecizia atacanţilor lor şi portarul Began fiind „vinovaţi” de menţinerea scorului final, Foresta Suceava – CS Afumaţi 0-1.

Fiind sucevean get-beget, de fiecare dată când am ocazia încerc să le aduc aminte iubitorilor fotbalului sucevean de zilele în care pe „Areni” eram mândri de echipa noastră. Acum cred că am prins zilele când Suceava are cea mai modestă garnitură din istorie. Îmi vine să râd pentru că ştiind că dispută un meci decisiv care trebuia neapărat câştigat, am îndrăznit să mizez pe Foresta Suceava. Mi-am dat seama destul de repede că am aruncat câţiva bănuţi la closet şi am tras şi apa peste ei.

Foresta Suceava va juca în etapa a XXXI-a la Dunărea Călăraşi, miercuri, de la ora 17.00, într-o partidă transmisă de Telekom Sport 1.

Foresta Suceava: Began – Secrier, Mateciuc, Opriş, Lupuşor (O. Onofraş 66′) – Makriev, Vl. Stănescu, Sumanariu, Cerlincă – M. Matei (cpt.), Rob. Martin (Gulei 46′).

Rezerve neutilizate: Ursache – Netea, Dănilă, Muşea.

Antrenor: Florentin Petre

CS AfumaţiMarinescu – Onea, Robicek, Buzea, Ciochină – Vas. Olariu, Alin Zaharia (Buduroi 70′) – Vl. Tudorache, Rz. Avram (D. Burlacu 73), Şt. Vasile (Mir. Manole 90+1′) – Mug. Dedu (cpt.).

Rezerve neutilizate: Al. Mişa, Obretin – Novacek, Al. Mitu

Antrenor: Vasile Neagu

Arbitru: Marius Nechita Chioran; asistenţi: Doru Claudiu Lucaciu şi Petrică Ionuţ Cîmpeanu (toţi din Cluj-Napoca).