Fotbal, Liga a II-a

Marcă înregistrată în 2018, gol Marius Matei în prelungiri şi un punct pentru Foresta Suceava cu Chindia Târgovişte

>Într-un meci contând pentru etapa a XXIV-a, Foresta Suceava – Chindia Târgovişte 1-1

Pentru a doua oară consecutiv, Foresta Suceava reuşeşte să se salveze în prelungirile meciului de campionat. Dacă în prima rundă din 2018 Marius Matei a adus victoria în ultimele secunde ale jocului cu Dacia Unirea Brăila, de această dată, tot el a salvat un punct la ultima fază de atac a întâlnirii de Chindia Târgovişte.

Pe un teren dificil, extrem de moale, elevii antrenorului Florentin Petre au înfruntat ocupanta locului trei în clasamentul Ligii a II-a de fotbal, Chindia Târgovişte. Cu mai mulţi jucători experimentaţi în lot, oaspeţii au avut mai mult posesia balonului, însă gazdele au replicat cu curaj. Prima repriză a fost una de luptă, în care cei 22 de jucători au făcut risipă de efort, însă ocaziile au fost rare. Târgoviştenii au avut un şut bun expediat de Liviu Mihai şi deviat peste bara transversală de portarul gazdelor, Began, iar sucevenii au avut şi ei un şut pe spaţiul porţii, prin Sumanariu, balonul fiind prins în doi timpi de portarul oaspeţilor.

Partea secundă a duelului dintre Foresta Suceava şi Chindia Târgovişte a debutat extreme de alert şi dâmboviţenii au reuşit să deschidă scorul prin Daniel Florea. Vârful de atac al oaspeţilor a profitat de o nesincronizare a fundaşilor centrali suceveni şi de o ieşire neinspirată a portarului Began.

„Galben-verzii” au alergat disperaţi după egalare şi au avut câteva situaţii bune de gol prin Stănescu, Marius Matei şi Nedelcu, dar defensiva târgovişteană a fost la post. Deşi a introdus forţe proaspete, Foresta Suceava nu a reuşit să aibă un plus de clarviziune în atac. Şi tehnicienii sucevenilor s-au pierdut pe final de meci, iar în disperarea lor de a împinge ofensiva au făcut ultima înlocuire posibilă atunci când un fundaş sucevean primea îngrijiri medicale pe margine şi nu era sigur dacă poate reveni pe teren.

Spre norocul lor, al doilea în acest an, în prelungiri, când publicul se îndrepta deja spre ieşire, la o busculadă în careul târgovişten se produce o infracţiune şi arbitrul acordă penalti. „Salvatore della patria”, Marius Matei execută impecabil şi Foresta Suceava a salvat in extremis un punct în partida cu Chindia Târgovişte. (Foto: ADRIAN POPOVICI)

Foresta Suceava: Began – Secrier, Opriş, Musea, Mateiciuc, R. Sumanariu, Vl. Stănescu, Cerlincă, Dănilă, Renquin, M. Matei (cpt.).

Rezerve: Bîlbă – Kharoubi, D. Nedelcu, Gulei, Lupşor, O. Onofraş, Makriev.

Antrenor: Florentin Petre

Chindia Târgovişte: I. Popescu – Martac, D. Ciobotariu, I. Morariu, Acasandrei, Jurj, L. Mihai, Rogoveanu, Crinel Stoica, Cherchez (cpt.), D. Florea.

Rezerve: Meilă – Nisipeanu, D. Dumitraşcu, Cr. Neguţ, Neicuţescu, C. Dinu, Pencea.

Antrenor: Nicolae Croitoru

Stadion: Areni (Suceava); Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); Asistenţi: Adrian Vornicu (Iaşi) şi Joszef Peter (Sfântu Gheorghe).