Fotbal, Liga a II-a

Foresta Suceava nu s-a întors cu niciun punct de la Satu Mare

> Într-o partidă din etapa a XIII-a, Olimpia Satu Mare – Foresta Suceava 2-0

Foresta Suceava nu a reuşit să se întoarcă cu niciun punct din deplasarea de la Satu Mare, pierzând în faţa Olimpiei cu 0-2, într-un meci contând pentru etapa a XIII-a a Ligii a II-a de fotbal. Sucevenii nu au jucat rău, dar au pornit din nou cu handicap în partida din Ardeal, ei primind iar gol în primele 10 minute ale disputei. Pentru gazde a înscris Lusamba în urma unui corner.

Deşi au revenit puternic în ofensivă, bucovinenii au avut ghinion, şuturile trimise de ei fiind parate de portar sau întâlnind bara. Cel mai periculos jucător sucevean a fost Acolatse, mijlocaşul Forestei semnând cea mai mare ocazie pentru oaspeţi în minutul 35 când balonul trimis cu capul de el a întâlnit transversala porţii sătmărene.

„Galben-verzii” au mai avut situaţii bune de a marca şi în partea secundă, însă balonul a ocolit poarta gazdelor. Cum se întâmplă adesea în jocul cu balonul rotund, când unii ratează, ceilalţi marchează. În minutul 65 Olimpia Satu Mare a rezolvat partida prin golul lui Vasile Pop. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil şi Olimpia Satu Mare – Foresta Suceava s-a încheiat cu scorul de 2-0.

Pentru suceveni urmează o nouă întâlnire dificilă sâmbăta viitoare când pe „Areni” va veni UTA Arad.

Olimpia Satu MareFl. Muntean – Duruş, Cr. Munteanu, Hlinca, Brata (cpt.) – Bura, R. Rus, Miholca, Vas. Pop – Lusamba, D. Muntean.

Rezerve: Şuta – Jurj, Villand, Fl. Achim, Cubaş, Szasz, D. Vincze.

Antrenor: Zoltan Ritli.

Foresta Suceava: Began – O. Onofraş, Pappoe, U. Mendes, Belevschi, Masella – Vl. Stănescu, Acolatse, Renquin, Ilaş – M. Matei (cpt.).

Rezerve: Bîlbă – Prisăcaru, Fl. Cordoş, Mitrofan, Dali-Amar, Coroamă, Movsesyan.

Antrenor: Marius Lup

Stadion: Olimpia (Satu Mare);

Arbitru: Nicolae Cătălin Botaş (Timişoara); Asistenţi: Călin Cimponeriu (Lugoj) şi Patricia Samsudean (Timişoara).