PSD Suceava 2020

Fotbal, Liga a II-a

Foresta Suceava nu a reuşit să producă surpriza la Clinceni

> Într-un meci din etapa a VII-a, Academica Clinceni – Foresta Suceava 2-0 (0-0)

Foresta Suceava s-a prezentat la meciul cu Academica Clinceni cu o adevărată „multinaţională” alcătuită din români, francezi, moldoveni, ghanezi, italieni, senegalezi, congolezi, portughezi şi tunisieni. Ei au reuşit să se înţeleagă între ei timp de 45 de minute, însă după pauză au primit două goluri şi gruparea suceveană a înregistrat al şaselea eşec. Disputa dintre Academica Clinceni şi Foresta Suceava a început cu întârziere, arbitrii verificând amănunţit actele jucătorilor care au reprezentat Bucovina.

Aşadar, în prima repriză, Foresta Suceava, cu o faţă mult mai „serioasă” decât în partidele anterioare, a rezistat pe baricade la Clinceni. La pauză, antrenorii celor două combatante au făcut câte o schimbare. Fostul stelist a fost mai inspirat introducându-l pe teren pe Ion Mihai, care a marcat în minutele 54 şi 77, prima oară cu capul, iar a doua oară cu un şut parabil. Pentru ca ghinionul să fie complet, Masella a fost eliminat pe final de joc.

Pentru formaţia suceveană, care nu poate emite pretenţii în ceea ce priveşte relaţiile de joc, urmează un nou meci tare, sâmbătă, pe „Areni”, cu CS Mioveni. Cu paşi mici s-a ajuns la etapa a opta şi Foresta Suceava, care s-a chinuit să încropească o formulă competitivă, are un punct din 21 posibile. Cu siguranţă nu va fi uşor până la finele acestui an, după o pregătire centralizată totul fiind altă „mâncare de peşte”, dar punctele ar trebui adunate încetişor. Poate că până în prezent gruparea suceveană a întâlnit echipe de calibru sau care merg bine în acest moment, însă orice punctişor obţinut cu acestea valorează dublu, fără a uita faptul că trebuie să încerci să te impui în duelurile directe cu contracandidatele la ultimele locuri în clasament.

Academica Clinceni: Niga – Samson, Deaconescu, Pulhac, Balgiu, Gab. Simion. Bg. Barbu, Vl. Mihalcea, M. Constantinescu (cpt.), Găină, Al. Văduva. Rezerve: Ureche – Gliga, Bg. Matei, Groza, Al. Lazăr, M. Ion, Blejdea. Antrenor: Erik Lincar.

Foresta Suceava: Began – Belevschi, Pavel Secrier, Diallo (cpt.), Masella, Pappoe, Acolatse, R. Sumanariu, Coroamă, Kimbaloula, Vl. Stănescu. Rezerve: Ursache – Bosînceanu, A. Onofraş, Duceac, Păvăluc. Antrenor: Marius Lup.

Arbitri: Andrei Lucian Ţiţii (Şura Mică); asistenţi: Marian Truţă (Băbeni) şi Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea).