Fotbal, Liga a IV-a

Gazdele şi-au tăiat partea leului în prima etapă de campionat

Prima etapă a Ligii a IV-a a aparţinut echipelor gazdă, care nu au cedat decât două puncte. Singura formaţie care a reuşit o remiză în deplasare a fost Viitorul Liteni la Pojorâta.

Siretul Dolhasca a făcut scor în prima rundă. Echipa condusă de Constantin Ferariu a învins cu 6-0 gruparea Zimbrul Siret prin golurile marcate de Marius Ciobanu (2), Florin Sava (2), Gradinăru şi Vlăduţ Costan. Juniorul Suceava a contribuit din plin la propria înfrângere, la Fălticeni, cu trei autogoluri. Viitorul Liteni s-a jucat cu ocaziile la Pojorâta, unde a scos doar o remiză, scor 1-1, în vreme ce Recolta Fântânele a produs surpriza primei etape, după ce a câştigat pe teren propriu, în faţa Şomuzului Preuteşti, cu scorul de 2-1, printr-un gol marcat de Nicu Lăcătuş în minutul 90+5.

Progresul Frătăuţii Vechi a trecut, acasă, de CS Gura Humorului, cu scorul 2-0, prin reuşitele semnate de Marian Apostol şi Cristi Munteanu, în timp ce Victoria Vatra Moldoviţei a câştigat in extremis, cu două goluri înscrise în minutele de prelungiri, scor final 3-2, în faţa celor de la Moldova Drăguşeni.

Înaintea meciurilor din runda inaugurală, pe toate stadioanele din judeţ s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Silviu Ionuţ Martin, fost jucător la Şomuz Fălticeni şi CS Gura Humorului.