În aşteptarea salvării Forestei

Juniorii lui Cristescu au marcat la Brăila primul lor gol din campionat

Foresta Suceava, reprezentată de fotbaliştii minori ai antrenorului Florin Cristescu, a pătimit şi în etapa de vineri, 19 august, fiind învinşi din nou la scor şi în partida din deplasare cu Dacia Unirea Brăila.

Sucevenii au pierdut partida cu scorul de 9–1, ajungând astfel la un golaveraj de -30, în trei etape.

De remarcat că, în prima repriză, curajoşii juniori suceveni s-au mobilizat şi au primit doar un singur gol, în timpul regulamentar de joc. Ba chiar, până la pauză, au marcat şi primul lor gol din campionat, dintr-o fază lucrată frumos pe contraatac. După o pasă în dreapta a lui Tacu, mingea a ajuns în careu la Horoamă, care a înscris golul de onoare al sucevenilor, nu numai din partida de la Brăilă, ci al tuturor celor trei prestaţii de până acum, în Liga a II-a.

În minutele de prelungire a primei jumătăţi de partidă însă, brăilenii au intrat din nou în avantaj, ca în cea de a doua parte golurile să curgă în poarta „forestierilor”. Dacia Unirea a marcat încă de şapte ori în minutele 52, 57, 60, 71, 74, 77 şi 83.

Nimeni nu aştepta vreo minune la Brăila, din partea copiilor de la Clubul Omnia, care rezistă în Liga a II-a pentru ca Suceava să nu dispară din acest eşalon fotbalistic.

Chiar cu cele 31 de goluri încasate până acum, juniorii de 15, 16 şi 17 ani ai lui Florin Cristescu merită respect pentru curajul de a înfrunta echipe care au în componenţă fotbalişti de vârsta taţilor lor.

Antrenorul lor, toţi iubitorii de fotbal din Suceava speră însă ca Foresta să-şi găsească calea firească în Liga a II-a, iar negocierile pentru preluarea clubului de investitori din Republica Moldova să ajungă la bun sfârşit.