Handbal masculin, Liga Naţională

CSU Suceava s-a „trezit” după o primă repriză de coşmar şi a învins HC „Adrian Petrea” Reşiţa

> Într-un meci contând pentru etapa a XV-a, CSU Suceava – HC „Adrian Petrea” Reşiţa 28-25 (10-15!)

În etapa a XV-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, penultima din acest an, CSU Suceava a primit, la finele săptămânii trecute, vizita echipei HC „Adrian Petrea” Reşiţa. Gazdele porneau ca favorite în acest meci în care înfruntau o formaţie confruntată cu mari probleme financiare.

În pofida acestui fapt, oaspeţii, conduşi excelent în teren de sucevenii Mihai Rohozneanu şi Marius Bahan, au evoluat relaxaţi şi au făcut ce au vrut pe parcursul primei reprize. Profitând şi de ziua mai modestă a portarilor Tcaciuc şi Drăghici, bănăţenii au punctat la fiecare aruncare, în timp ce elevii antrenorilor Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei au ratat din toate poziţiile. În aceste condiţii, CSU Suceava a intrat la pauză la cabine cu un deficit de cinci goluri pe tabela de marcaj, scor 10-15.

Puternic încurajaţi de publicul spectator şi ”muştruluiţi” de antrenori, sucevenii au revenit pe teren mult mai hotărâţi. Gazdele au marcat repede două goluri consecutive şi au dat impresia că vor reveni repede în joc. Nu a fost chiar aşa, egalarea producându-se abia în minutul 46. „Cheia” ascensiunii sucevene a fost marcajul făcut de Petrea şi Puljzovic la conducătorul de joc al reşiţenilor, „Mişa” Rohozneanu.

Din minutul 38, când HC „Adrian Petrea” Reşiţa avea 19-14 şi până-n minutul 50, Universitatea Suceava a reuşit să marcheze de nouă ori şi a primit doar un gol, graţie unei apărări mai agresive şi mai ermetice, a unui portar, Cristi Tcaciuc, foarte inspirat, dar şi a unei eficienţe foarte bune în atac, scor 23–20 pentru Suceava. În ultimele 10 minute, cele două echipe au mers cap la cap, iar în ultimul minut, Gabriel Burlacu a reuşit două goluri spectaculoase, chiar dacă echipa sa a fost în inferioritate cu un jucător, iar mai apoi cu doi.

Aşadar, CSU Suceava a trecut cu mari emoţii de HC „Adrian Petrea” Reşiţa cu 28-25 şi a acumulat 21 de puncte în clasament.

Acest meci a avut şi o parte caritabilă, în care suporterii au donat bani pentru un elev de 7 ani de la LPS, ce a fost descoperit cu autism şi ADHD. Tricoul căpitanului Bogdan Şoldănescu a fost scos la licitaţie şi cumpărat de tatăl lui Adi Târzioru cu suma de 500 de lei, el donând şi alţi 200 de lei în urna mobilă.

În ultima etapă din acest an, a XVI-a, CSU Suceava va juca miercuri pe terenul formaţiei HC Odorhei.

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Drăghici – Gabriel Burlacu (7), Adi Mitrea (5), Dusan Sipka (3), Andrei Olariu (3), Alin Petrea (3), Bogdan Baican (3), Sasa Puljizovic (2), Bogdan Şoldănescu (1), Cristi Bursuc (1).