La Grand Prix-ul de alergare montană de la Ljubljana

Rezultate bune pentru atleţii dorneni

La sfârşitul săptămânii trecute, în localitatea Ljubljana, din Slovenia, s-a desfăşurat Grand Prix-ul de alergare montană, competiţie la care atleţii dorneni au obţinut rezultate deosebite.

Astfel, în proba de 10 kilometri (cu o diferenţă de nivel de 700 metri), Gabriel Bularda s-a clasat pe locul 4, iar Dorin Andrei Rusu a obţinut medalie de bronz, fiind depăşit de sportivi din Uganda, respectiv de campionul şi vicecampionul mondial din acest an.

La junioare, Alina Paula Vântu s-a clasat pe a doua poziţie.

„Sunt foarte mulţumit de rezultatele elevilor mei, mai ales la o competiţie de asemenea anvergură la care au participat sportivi din peste 20 de ţări, din care 10 africane”, a declarat antrenorul Cristian Prâsneac.

Atleţii dorneni vor participa, pe 9 octombrie, la Campionatul Naţional de maraton care se va desfăşura la Bucureşti.