Fotbal, Liga a II-a

Oţelul Galaţi s-a „scos” pe spatele celor de la Rapid CFR Suceava

fotbal sv gl 7 decembrie> Într-o partidă din etapa a XVIII-a a Seriei I, Oţelul Galaţi – Rapid CFR Suceava 3-0

Oţelul Galaţi şi-a scos „pârleala” pe spatele celor de la Rapid CFR Suceava. După o serie de 12 meciuri fără victorie, în etapa a XVIII-a a Seriei I a Ligii a II-a de fotbal, dunărenii s-au impus în faţa sucevenilor cu scor de forfait.

Cu o mulţime de absenţe în lot şi un moral deosebit de „subţire”, Rapid CFR Suceava nu a putut ţine piept iureşului impus de tinerii jucători gălăţeni. Ghinionul sucevenilor a devenit maxim după minutul 30, când, pe lângă cei şapte fotbalişti suceveni care nu au făcut deplasarea, s-au mai accidentat încă doi, Şvichi şi Sava.

Deşi jocul a fost destul de echilibrat în prima repriză, gazdele au intrat în avantaj la cabine după ce în minutul 44 Cârjan a marcat norocos în urma unui corner. La reluare, sucevenii au fost mai periculoşi în atac, însă tabela de marcaj a rămas nemodificată. Rapid CFR Suceava a beneficiat în minutul 65 şi de eliminarea unui jucător gălăţean. Nu a fost 1-1, ci 2-0 pentru că, în minutul 79, Ciurea a scăpat singur pe contraatac, portarul sucevenilor Hânţescu a ezitat să iasă şi balonul a poposit în poarta oaspeţilor.

Dar nu a fost 2-0 la final, ci 3-0, Constantinescu punctând cu un şut splendid de la circa 25 de metri.

În urma acestui eşec, Rapid CFR Suceava a coborât pe locul al VIII-lea în clasament şi trebuie să se gândească serios în vacanţa de iarnă la ce este de făcut pentru redresare. După o primă parte de campionat foarte bună, gruparea suceveană nu a mai reuşit să adune decât două puncte din ultimele şapte meciuri. Poate că Moş Niculae le aplică o „corecţie” jucătorilor suceveni cu vărguţa lui magică şi-i trezeşte la realitate.