Remiză în derbiul dintre Bucovina Pojorâta şi Rapid CFR Suceava

fotbal pojorata rapid sv 23 nov> Într-un meci din etapa a XV-a, Bucovina Pojorâta – Rapid CFR Suceava 1-1

Cel de-al doilea derbi 100% sucevean în cadrul Ligii a II-a de fotbal s-a disputat, la finele săptămânii trecute, la Pojorâta. În cadrul etapei a XV-a a Seriei I, formaţia gazdă, Bucovina, a primit vizita grupării Rapid CFR Suceava.

Cele două echipe au intrat pe teren cu un banner pe care scria ”Respect Reşiţa!”, în semn de solidaritate cu jucătorii Metalului Reşiţa.

Aşa cum era de aşteptat, interes deosebit pe micul stadion din Pojorâta la disputa în care faţă în faţă s-au aflat reprezentantele judeţului Suceava în eşalonul doi al fotbalului românesc. Partida dintre cele două echipe a fost aprig disputată, de luptă, suprafaţa de joc dură influenţând calitatea paselor, dar nu şi spectaculozitatea întâlnirii.

Cei care au fost la „pupitrul” de comandă în prima repriză au fost fotbaliştii din Pojorâta. Obişnuiţi cu terenul pe care se antrenează şi joacă, însă şi primii la minge aproape în toate duelurile, elevii antrenorului Dănuţ Mândrilă au dominat clar primele 45 de minute ale disputei, având o sumedenie de ocazii de gol. Scorul a fost doar 1-0 în favoarea lor după reuşita lui S. Rus din minutul 41, doar din cauza faptului că tânărul portar al echipei Rapid CFR Suceava, Niga, a apărat senzaţional. Când el a fost depăşit, bara l-a salvat.

În repriza secundă, după introducerea pe teren a celui de-al doilea vârf de atac, Enciu, rapidiştii suceveni au devenit mai periculoşi şi au echilibrat jocul. Egalarea a venit în minutul 80 când Enciu a insistat la un balon pe partea dreaptă, i-a pasat lui Mircea Negru, care a trimis mai departe mingea către Golofca, acesta şi-a păstrat calmul, lucru bun, a întors un apărător al celor de la Bucovina Pojorâta şi a marcat.

A fost, aşadar, 1-1 în partida dintre Bucovina Pojorâta şi Rapid CFR Suceava, oaspeţii putând liniştiţi să-i facă cinste portarului Niga pentru punctul câştigat. Pentru ambele grupări urmează două meciuri capitale, Rapid CFR Suceava urmând să joace miercuri, 25 noiembrie, la Gloria Buzău, de la ora 14, iar apoi sâmbătă, acasă, cu SC Bacău, în timp ce Bucovina Pojorâta se va deplasa, miercuri, la Bacău, pentru ca sâmbătă, 28 noiembrie, să joace pe teren propriu cu Oţelul Galaţi.

Bucovina Pojorâta: Pop – Cristescu, Prundean, Patca, Kuruc – Rus, V. Stănescu, Juncanaru, Căinari (cpt.) – Buhăceanu, M. Coman.

Rezerve: Turiţă – Duţică, Colţa, Răzlog, Csatlos, Pădurariu, Ivan.

Antrenor: Dănuţ Mândrilă.

Rapid CFR Suceava: Niga – D. Bălan, Sava, Velescu, Semeghin (cpt.) – Golofca, Sumanariu, Sfrijan, Vrabie, Şvichi – M. Negru.

Rezerve: Ct. Pascal – Tăuteanu, G. Apostol, Ed. Sandu, Vornicu, M. Enciu, Onciu.

Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Arbitru: Marian Barbu; Asistenţi: Bogdan Ioan Dragoş şi Constantin Mihai Cantemir (toţi din Făgăraş).