Fotbal, Liga a II-a

Punctaj maxim pentru Rapid CFR Suceava pe stadionul „Areni” în acest debut de campionat

> Într-o partidă din etapa a IX-a a Seriei I, Rapid CFR Suceava – Ceahlăul Piatra Neamţ 3-0

Rapid CFR Suceava s-a temut exagerat de orgoliul rănit al echipei Ceahlăul Piatra Neamţ la meciul din etapa a IX-a a Seriei I a Ligii a II-a de fotbal. Dacă în partida din Cupa României sucevenii au avut nevoie de prelungiri ca să depăşească gruparea nemţeană, de această dată, în campionat, ea a încheiat „conturile” în primele 45 de minute de joc.

În chiar minutul 3 al întâlnirii dintre Rapid CFR Suceava şi Ceahlăul Piatra Neamţ, Enciu a profitat de ezitările fundaşilor nemţeni la un corner executat de Semeghin şi a deschis scorul. După 17 minute de joc Golofca a prins un şut bun din alergare şi l-a surprins pe portarul formaţiei oaspete şi a dus scorul la 2-0 în favoarea sucevenilor.

A fost 3-0 pentru Rapid CFR Suceava înainte de minutul 30 pentru că Daniel Bălan a punctat şi el după o centrare bună a lui Vrabie. Oaspeţii au avut o bară prin Popadiuc, dar scorul partidei Rapid CFR Suceava – Ceahlăul Piatra Neamţ a rămas 3-0 la pauză.

În repriza secundă jucătorii formaţiei gazdă au redus „turaţia motoarelor” şi au preferat un joc de aşteptare. Sucevenii puteau majora uşor scorul pe contraatac, dar s-au jucat practic cu ocaziile. Deşi au avut posesie superioară, nemţenii au dominat steril partida în ultimele 45 de minute ratând o singură ocazie monumentală prin acelaşi Popadiuc. De menţionat evoluţia bună a întregii formaţii sucevene, cu un plus pentru tânărul Aeroaiei, matur şi inspirat în centrul compartimentului median.

Aşadar, Rapid CFR Suceava a depăşit la scor de forfait gruparea Ceahlăul Piatra Neamţ şi se află la egalitate de puncte cu Rapid Bucureşti în fruntea clasamentului Seriei I. De altfel, cele două formaţii feroviare se vor întâlni în „gara” Giuleşti în etapa următoare, într-un meci televizat de Digisport 4, sâmbătă 24 octombrie, de la ora 18.

Rapid CFR Suceava: Niga – D. Bălan, Ciobanu, R. Sava, Semeghin – Golofca, Aeroaiei, Sumănariu, Vrabie – M. Negru, M. Enciu. Rezerve: C. Pascal – C. Ferariu, G. Apostol, Dănilă, Velescu, E. Sandu, Gheorghiciuc. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Barna – L. Cazan, Al. Ichim, Mateeş, Margină, Popadiuc, Tăbăcariu, Gheorghiu, Chitoşcă, Ştefănescu, Căruţă. Rezerve: Chelaru – V. Călin, Iovu, Stahie, Lupei. Antrenor: Mihai Ionescu.