Bucovina Pojorâta a scăpat printre degete victoria în partida cu Gloria Buzău

> Într-un joc contând pentru prima etapă a Seriei I, Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău 2-2 > Oaspeţii au egalat în minutul 90+2

Interes deosebit la Pojorâta la meciul de debut al grupării Bucovina în eşalonul secund al fotbalului românesc. Formaţia gazdă s-a descurcat mai mult decât onorabil la acest prim joc al său din Liga a II-a, dar a avut ghinion pe final şi a primit gol în minutul 90+2, scorul întâlnirii cu Gloria Buzău fiind 2-2.

Plusul de experienţă competiţională a buzoienilor a fost anulat de dorinţa de victorie şi aplombul jucătorilor de la FC Pojorâta. Începutul de joc le-a surâs gazdelor, M. Coman deschizând scorul în minutul 10. După o execuţie în bară a lui Pălimaru, elevii antrenorului Ioan Viorel vor egala cu un şut de senzaţie al lui G. Marcu. Până la pauză tot buzoienii vor fi mai aproape de gol, acelaşi Pălimaru trimiţând din nou balonul în bara porţii pojorâtene.

În repriza secundă prima ratare a aparţinut, ghiciţi cui?, aceluiaşi Pălimaru care a trimis iar mingea în bară. Din minutul 66 oaspeţii vor juca în doar 10 jucători, Chivu fiind eliminat pentru două cartonaşe galbene. Deşi au evoluat cu un om mai puţin pe teren, cei de la Gloria Buzău vor mai avea două situaţii rarisime de a puncta pe tabela de marcaj, Pălimaru irosindu-le cu nonşalanţă.

Bucovina Pojorâta a preluat conducerea pe tabela de marcaj în minutul 78 atunci când S. Rus a marcat cu capul din şase metri. Scorul final al disputei Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău a fost 2-2, oaspeţii egalând la ultima fază a meciului prin Vlaicu în urma unei lovituri libere.

Bucovina Pojorâta: Puianu – D. Cristescu, Răuţă, Patca, Acostăchioae – Pădurariu (cpt.), Vl. Stănescu, Jarda, Căinari – M. Coman, Buhăceanu.

Rezerve: Turiţă – Juncănaru, S. Rus, Colţa, Kuruc, Prundean, Al. Ivan.

Antrenor: Dănuţ Măndrilă.

Gloria Buzău: D. Sârbu – Chivu, Ct. Vlaicu, Dăniţă (cpt.), G. Ghiţă, G. Marcu, N. Popescu, Cl. Dumitrescu, Danciu, Pălimaru, Mug. Dedu.

Rezerve: C. Andrei – Ghinea, B. Bălan, D. Burlacu, Răduca, Bobe, Al. Marin.

Antrenor: Ioan Viorel.

Arbitru: Emil Voicu (Bacău); Asistenţi: George Marian Fridl (Comăneşti) şi Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ).