CSU Suceava a pierdut la scor disputa cu CSM București

> În al doilea meci contând pentru faza a II-a a turneului play-out, CSM București – CSU Suceava 29-16

Formația CSU Suceava a pierdut cel de-al doilea meci susținut în faza a doua a play-out-ului pentru menținerea în Liga Națională de handbal masculin. Echipa antrenată de Răzvan Bernicu a cedat la finele săptămânii trecute, cu scorul de 16-29, pe terenul grupării CSM București. O „contribuție” decisivă în eșecul formației sucevene l-au avut arbitri Harabagiu și Stănescu, „prieteni” de altfel din alte dispute mai vechi. Gazdele au intrat mai bine în joc, iar după primele zece minute de la fluierul de start conduceau la trei goluri diferență, scor 4-1. Ajutați dintre buturi de paradele lui Spiridon, „studenții” suceveni au revenit, Dumitraș restabilind egalitatea la jumătatea primei reprize, scor 4-4. Până în minutul 25, cele două formații au mers umăr la umăr, dovedind că sunt de valori apropiate. Din acel moment însă și-au intrat în rol arbitrii, bucureștenii marcând de trei ori consecutiv în ultimele cinci minute, stabilind scorul la pauză, 10-6. În debutul reprizei secunde, handbaliștii suceveni s-au întrecut în ratări, iar gazdele și-au dublat ecartul în primele șapte minute de la reluarea jocului, scor 14-6. Oaspeții au rămas apoi în inferioritate numerică, iar bucureștenii au profitat, rotunjind scorul la 20-10 la intrarea în ultimele zece minute de joc. Mai mult chiar, pe final, Petrea a văzut direct cartonașul roșu. S-a terminat 29-16 în favoarea celor de la CSM București, care urcă astfel pe primul loc al clasamentului din play-out. Pentru a realiza diferența „dubioasă” și nefirească înregistrată în disputa dintre CSM București și CSU Suceava putem să menționăm că în sezonul regulat partidele s-au încheiat cu scorurile de 20-19, respectiv 29-31. „Diferența de scor este cam mare. Consider că echilibrul s-a rupt în debutul reprizei secunde, când noi am ratat, iar bucureștenii s-au distanțat la opt goluri. Nu am mai avut prospețime după pauză. S-a cunoscut oboseala, că am jucat două meciuri în patru zile. Trebuie să strângem rândurile, să ne revenim repede”, a declarat Răzvan Bernicu, care a evitat să comenteze arbitrajul. CSU Suceava: Spiridon, Ilii – Bahan (6 goluri), Sandu (2 goluri), Burlacu (2 goluri), Roșu (2 goluri), Ciubotariu (2 goluri), Neniță (1 gol), Dumitraș (1 gol), I. Tcaciuc, Negrușeri, Petrea, Panait, Eros, Târzioru. Antrenor: Răzvan Bernicu. Echipa suceveană va sta în runda a treia din play-out, urmând să reintre în competiție sâmbătă, 17 mai, odată cu meciul din deplasare cu CS Caraș Severin.