În primul meci amical al pregătirilor de iarnă

Rapid Suceava a remizat cu Gloria Bistrița

Rapid Suceava a disputat, la mijlocul acestei săptămâni, un prim meci amical în cadrul pregătirilor de iarnă pe terenul grupării Gloria Bistrița.

Jocul a fost echilibrat și a avut puține faze de poartă și s-a încheiat cu scorul de 1-1. Cele două goluri s-au marcat în repriza secundă, bistrițenii reușind să deschidă scorul în minutul 60, printr-un gol marcat de Tegle. De partea cealaltă, trupa lui Tudoreanu a replicat imediat, restabilind egalitatea peste doar cinci minute, printr-un gol înscris de Negru, care a finalizat cu capul o lovitură liberă executată de Semeghin. Scorul final a fost 1-1 și rapidiștii suceveni au început seria amicalelor cu un rezultat pozitiv. Rapid Suceava: Pascal – I. Plămadă, Ferariu, Sava, Semeghin – Cerlincă, Velescu, Sumanariu, Arotăriței – Negru, Ionesi. Au mai intrat: Artenie, Vitu, Duțică, Spătar, Fedorovici, Bâgu, Luțac, Ioancea și Golofca. Stănescu a fost învoit la acest meci. Gloria Bistrița: Albuț – Budăcan, Hlinca, Chibulcutean, D. Sânmărtean – Polgar, R. Marginean, Tegle, M. Chițu – Al. Pop, Brumă. După pauză au mai evoluat: Oghinciuc – Târca, Fizeșan, Peica, Maris, Câmpean, Nalați, Feher, O. Bucur, Colța, Curtuiuș. „Starea terenului, acoperit de zăpadă, a influențat decisiv calitatea jocului prestat de ambele echipe. A fost un meci de luptă, fără multe ocazii de poartă. Sunt mulțumit de cum s-a prezentat echipa la acest prim meci de verificare. Chiar puteam să câștigăm pe final. Am avut superioritate numerică pe unele contraatacuri, dar n-am marcat”, a spus antrenorul echipei Rapid Suceava, Bogdan Tudoreanu. În următorul meci de pregătire din această iarnă, Rapid Suceava va evolua sâmbătă, de la ora 11, pe terenul divizionarei a treia Kosarom Pașcani.