FC Pojorâta a fost învinsă la limită de divizionara secundă Gloria Bistrița

FC Pojorâta a început seria meciurilor de verificare cu un meci în compania echipei de ligă secundă, Gloria Bistrița. În acest prim joc amical de la startul pregătirilor de iarnă, formația antrenată de Dănuț Mândrilă a cedat cu scorul de 1-2 (1-1).

Bucovinenii au abordat întâlnirea cu cinci jucători noi în primul unsprezece, iar doi dintre aceștia au contribuit la primul gol, Pădurariu deschizând scorul încă din minutul 8, după ce a împins în plasă o minge recentrată de Kuruc. Rămași fără brazilianul Marcio, ieșit de pe teren cu arcada spartă, oaspeții s-au văzut egalați chiar înainte de pauză, printr-o reușită semnată de Curtuiuș. Mai mult, în debutul reprizei secunde, Curtuiuș a realizat dubla și bistrițenii au rămas în avantaj până la final, bifând astfel a patra victorie în tot atâtea partide jucate în această iarnă. Debut interesant pentru noii jucători veniți la FC Pojorâta, brazilianul Marcio arătând și el că poate fi util, totuși frigul deranjându-l vizibil pe fotbalistul sud-american. FC Pojorâta: Turiță – Neagoe, Prundean, Kuruc, Cherariu – Antonescu, Marcio, Lazăr, Netbai – Buhăcianu, Pădurariu. Antrenor: Dănuț Mândrilă. Pe parcursul întâlnirii au mai intrat: Puianu – Iuga, Fortună, Botezatu, Stroia, Beleca, Erhan și Dodan. Tivodar a fost învoit, în timp ce Donose și Nemes sunt accidentați.