Păltinoasa

Rapid Suceava, eliminată din Cupa României de FCM Dorohoi

Rapid Suceava a fost învinsă de FCM Dorohoi cu scorul de 2-1 într-un meci contând pentru turul IV al Cupei României la fotbal.

Sucevenii au fost mai periculoși în debutul partidei, când au și trimis mingea în poarta echipei gazdă prin Negru care a reluat mingea șutată în transversală de Căinari. Golul a fost însă anulat pe motiv de offside. Botoșănenii au replicat prin Homneac, însă șuturile fostului atacant al Sucevei fie nu au nimerit cadrul porții, fie au fost blocate de portarul Pascal. Pe contraatac, Căinari a înscris cu un lob din afara careului, dar golul a fost anulat din nou pentru offside. La poarta cealaltă, Homneac nu a mai ratat ținta, reușind să deschidă scorul chiar înainte de pauză, după ce a finalizat cu gol o centrare trimisă de Edy Sandu. „Ceferiștii” au revenit de la vestiare cu gândul de a reintra în calculele calificării și au izbutit să restabilească egalitatea la 12 minute de la reluarea jocului, când Apetri l-a învins pe Rohețki cu un șut la colțul lung din interiorul careului. Gazdele au trecut din nou în avantaj, același Homneac punctând cu capul după o centrare venită de la Vrabie. Acesta a fost și golul calificării pentru FCM Dorohoi, în condițiile în care Rapid Suceava nu a mai avut vreo ocazie clară până la final. FCM Dorohoi: Rohețki – Halip, Cososchi, Șt. Nicolae, Orășanu, Gherman, Ghiviziu, M. Bordianu, Vrabie, Homneac, Ed. Sandu. Antrenor: Vespazian Colban. În repriza a doua au mai intrat: Grumezescu, Barabaș și Strancoschi. Rapid Suceava: Pascal – Bălan, Fl. Plămadă, Velescu, Spătar, Căinari, Stănescu, Apetri, Sumanariu, Ionesi, Negru. Antrenori: Marin Barbu și Bogdan Tudoreanu. În repriza a doua au mai intrat: Golofca și I. Plămadă.