În ultimul minut de joc din partida cu Aerostar Bacău

Bucovina Rădăuți a câștigat

> Într-un meci contând pentru etapa a XX-a a Seriei I, Bucovina Rădăuți – Aerostar Bacău 2-1

Bucovina Rădăuți a reușit să câștige în minutele de prelungire disputa din cadrul etapei a XX-a a Seriei I a Ligii a III-a de fotbal în fața grupării Aerostar Bacău. Prima repriză a fost dominată palid de gazde, oaspeții profitând de un contraatac rapid și deschizând scorul printr-un șut splendid al lui Stoian. După pauză, elevii antrenorului Lucian Burlacu au intrat mult mai deciși în teren și după introducerea lui Agbleta și Alupei, dominarea gazdelor s-a concretizat în minutul 59 cu un gol, după o „rachetă” trimisă de la 30 de metri a lui Zaremba. În minutul 89, a intrat în teren și antrenorul jucător Lucian Burlacu, Bucovina Rădăuți reușind victoria în al treilea minut din cele patru de prelungire prin Agbleta. Așadar, Bucovina Rădăuți – Aerostar Bacău s-a încheiat cu scorul de 2-1 și gazdele au acumulat trei puncte foarte importante în clasament. „A fost un meci pe care l-am dominat în mare parte, chiar dacă am avut un început nu foarte în forță. Am luat un gol pe contraatac, dar am mar-cat repede după pauză și am câștigat în prelungiri, trei puncte ce ne aduc liniște și cu ajutorul cărora pot spune că suntem salvați de la retrogradare”, a declarat, la final, antrenorul Lucian Burlacu. În minutul 66, Breniuc a fost luat cu salvarea de pe teren și a fost dus la spital în urma unei lovituri la coaste, dar din fericire nu a fost nimic grav. Bucovina Rădăuți a început meciul cu Aerostar Bacău în formula: Butnariu, Hrimiuc, Breniuc, Duțică, Vitu, Păsăilă, Zaremba, Stoian, Ionesi, Apostol și Sadoveac, în repriza secundă intrând în teren și Agbleta, Alupei, Obreja și Burlacu.  Rezultatele rundei: SC Bacău – Oțelul II Galați 3 – 0 Ceahlăul II Piatra Neamț – Petrotub Roman 3 – 1 FCM Dorohoi – Știința Miroslava 1 – 0 Bucovina Rădăuți – Aerostar Bacău 2 – 1 Sporting Suceava – CSM Moinești, marți, 23 aprilie, ora 17.00