În ultimul amical înainte de începutul returului

Victorie pentru Rapid Suceava

Rapid Suceava a încheiat cu o victorie seria meciurilor de la pregătire din intersezon.

În ultimul amical înainte de startul returului, sucevenii s-au impus cu scorul de 2-0 în fața divizionarei a treia Petrotub Roman, într-un meci disputat la finele săptămânii trecute pe terenul sintetic din Piatra Neamț. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. Golurile învingătorilor au fost marcate de Gâldean, din penalti, și Mircea Negru. Romașcanii au beneficiat și ei de o lovitură de pedeapsă, însă portarul Preda a apărat. În acest ultim joc amical, Rapid Suceava l-a verificat pe Alexandru Pleniceanu, un fotbalist de 25 de ani care în tur a evoluat la Săgeata Năvodari, iar în trecut a mai îmbrăcat tricourile formațiilor Gaz Metan Mediaș, Unirea Alba Iulia, FC Botoșani și Voința Sibiu. Formația suceveană a fost condusă la partida de pregătire cu Petrotub Roman de antrenorul Bogdan Tudoreanu. Rapid Suceava: Preda – Doboș, Fl. Plămadă, Morariu, Semeghin – Pleniceanu, Velescu, Gâldean, Chișu – Petrescu, I. Plămadă. După pauză au mai intrat: Bălan, Arotăriței, Sumanariu, Chiriac, Negru și Homneac.