Sporting Suceava câștigă în deplasare, Bucovina Rădăuți pierde acasă

> În etapa a V-a a Seriei I, Știința Miroslava – Sporting Suceava 1-2, Bucovina Rădăuți – FCM Dorohoi 0-2

Runda a V-a a Seriei I a Ligii a III-a a programat pentru Sporting Suceava întâlnirea cu nou promovata Știința Miroslava. Deși formația gazdă a condus cu 1-0 la pauză, sucevenii au avut forța să revină și să câștige în minutul 90. Elevii antrenorului Claudiu Sevaciuc au egalat după pauză prin Buziuc, din penalti, pentru ca golul victoriei să poarte semnătura lui Stănescu, șutul acestuia din ultimul minut al partidei oprindu-se în vinclul porții ieșenilor. În urma acestui rezultat, Sporting Suceava a urcat pe locul al III lea în clasamentul Seriei I a Ligii a III-a. În aceeași etapă a V-a, Bucovina Rădăuți a primit pe teren propriu vizita celor de la FCM Dorohoi. Gazdele au început meciul de la scorul de 0-1, în chiar minutul 4 al întâlnirii botoșănenii marcând prin Porfireanu. Din acest moment, trupa pregătită de Lucian Burlacu a alergat după egalare și a irosit o sumedenie de ocazii de a face acest lucru. Din păcate, cei care au mai punctat au fost oaspeții, Sandu marcând în urma unui contraatac în minutul 89. Rezultate înregistrate în etapa a V-a: Știința Miroslava – Sporting Suceava 1-2 Bucovina Rădăuți – FCM Dorohoi 0-2 Petrotub Roman – SC Bacău 1-3 CSM Moinești – Young Stars Panciu 3-0 Kosarom Pașcani – Ceahlăul II Piatra Neamț 2-0