Rapid CFR Suceava nu a putut „scoate” nimic de pe terenul celor de la Dunărea Galați

> Într-un meci din etapa a V-a a Seriei I, Dunărea Galați – Rapid Suceava 1-0

Așa cum era de așteptat, Dunărea Galați a făcut tot posibilul pentru a câștiga jocul din etapa a V-a cu Rapid CFR Suceava, echipa gazdă având 0 puncte după primele patru runde. Deși au avut destule ocazii de a înscrie, sucevenii nu au reușit să depășească dorința de victorie a gălățenilor și au pierdut cu 1-0. Nici gălățenii nu se pot lăuda cu prea multe, golul lor fiind reușit din penalti în minutul 52. Prima repriză a partidei Dunărea Galați – Rapid Suceava a fost una destul de echilibrată, niciuna dintre cele două formații nereușind să-și creeze ocazii de gol clare. Partea secundă a debutat nefericit pentru elevii antrenorilor Ovidiu Murariu, Bogdan Tudoreanu și Ion Buzoianu pentru că formația gazdă a primit o lovitură de la 11 metri în minutul 52, la o intervenție a portarului Preda. Gălățenii au transformat și apoi au încercat pe cât posibil să-și conserve avantajul. De cealaltă parte, Rapid Suceava nu a avut forța să pună în pericol poarta echipei de pe Dunărea, cele două ocazii avute pe final fiind rezolvate de portarul Măstăcan. Așadar, al doilea eșec pentru Rapid Suceava, de data aceasta în fața unei echipe disperate, care a luptat pentru victorie. Pentru gruparea suceveană urmează al doilea meci în fața propriilor suporteri, sâmbătă, 6 octombrie, când, pe „Areni”, va veni fosta componentă a Ligii I, Farul Constanța. Rapid Suceava: Preda – D. Bălan, Sava, Fl. Plămadă, Arotăriței – Golofca, Sumanariu, Velescu, Căinari, I. Plămadă – M. Negru. Au mai jucat: Marinkovic, Moldovan și Lozneanu. Rezultate înregistrate în etapa a V-a: Dunărea Galați – Rapid CFR Suceava 1-0 Chindia Târgoviște – CS Otopeni 0-0 Unirea Slobozia – Sportul Studențesc 0-3 CS Buftea – Delta Tulcea 2-1 Dinamo II – FC Botoșani 1-2