CS Universitatea Suceava a reușit o victorie de senzație pe terenul celor de la Pandurii Târgu Jiu

> Într-un meci din etapa a III-a, Pandurii Tg. Jiu – CSU Suceava 26-27 (14-15)
CS Universitatea Suceava a reușit o victorie meritată pe terenul celor de la Pandurii Târgu Jiu, în etapa a III-a a Ligii Naționale de handbal masculin.

După două înfrângeri, sucevenii s-au mobilizat exemplar și au reușit să se impună într-o dispută cu una dintre echipele bune ale primului eșalon valoric. Se pare că schimbarea de antrenor la formația suceveană a avut efect și CSU Suceava și-a trecut în cont primele trei puncte în acest sezon competițional. Startul partidei dintre Pandurii Târgu Jiu și CS Universitatea Suceava a aparținut gazdelor care au condus în minutul 3 cu 3-0. Elevii antrenorului Răzvan Bernicu au revenit și s-au apropiat la doar un punct pe tabela de marcaj, 4-3 în minutul 8. Jocul a fost deosebit de echilibrat în continuare, de fiecare dată când a condus la două lungimi, formația gazdă a fost egalată de suceveni. Pe finalul primei reprize oaspeții au fost mai lucizi și au intrat în avantaj la cabine. Cei care au avut inițiativa în debutul părții secunde a disputei au fost tot sucevenii, care au marcat primii prin Acatrinei. Gorjenii au revenit și au egalat prin reușitele lui Șandru și Ilieș, pentru ca apoi să conducă cu 18-17. Din acest moment, la cârma jocului a trecut formația CSU Suceava, care a preluat conducerea și nu mai cedat-o până la final, în pofida revenirii echipei gazdă. Scor final Pandurii Târgu Jiu – CSU Suceava 26-27 și o primă victorie dătătoare de speranțe pentru suceveni. De remarcat prestația deosebită a portarului sucevenilor Șelaru, care, pe lângă câteva intervenții de excepție a apărat și trei lovituri de la 7 metri. (ADI PÎRGARU) Pandurii Tg. Jiu: Jelovcan, Rădulescu, Motoi – V. Popescu, Apolzan (6), Asoltanei (4), Dragnea (1), Ilieș (2), Cărăgui, Șandru (4), Giotoiu (5), Mazilu (2), Mledenciu (2). Antrenor: Liviu Andrieș. CSU Suceava: Șelaru, Stănescu – Cântec (3), Bursuc (2), Chiruț (3), Țuțu (2), Mirea (3), Roșu (1), Petrea (1), Amihăiesi (1), Starikov, Șoldănescu (1), Acatrinei (5), Gavriloaia (5). Antrenor: Răzvan Bernicu. Rezultate înregistrate în etapa a III-a: HCM Constanța – HC Odorhei 34-28 Pandurii Tg. Jiu – CSU Suceava 26-27 CSM București – U Cluj 31-17 HC Caraș Severin – Dinamo București 30-23 Potaissa Turda – Poli Timișoara 27-25