Arbore

Cântări evlavioase ridicate spre cer

Trecuseră doar 4 ani de la împlinirea a 4 secole de la ctitorirea bisericii cu hramul „Tăierea capului Sf. Ioan Botezătorul” de către hatmanul Luca Arbure cel Tânăr, pârcălab de Suceava, fiul lui Arbure cel Bătrân, pârcălab de Neamț. Satul Arbore se mărise. La recensământul din 1948 fuseseră recenzate 519 familii, dar acum se ajunsese la aproximativ 900 de familii, iar biserica devenise neîncăpătoare. Vechea biserică era construită în vatra satului, iar între timp satul se întinsese mult spre vest, spre Solca. Zidirea unei noi biserici devenise stringentă.
 

Obținându-se aprobările necesare, în anul 1906 s-a început construcția unei noi biserici cu hramul „Sfânta Treime”. Conform devizului, biserica trebuia să coste 76.000 de coroane, exclusiv clopotnița. În final a costat 99.868,46 coroane, comunitatea satului suportând peste 60.000 de coroane. Biserica a fost pictată în anii 1909 și 1910. Biserica trebuia sfințită la data de 24 ianuarie 1912, dar murind preotul paroh, de tifos, sfințirea a fost amânată pentru data de 29 august 1912. La sfințirea ei a participat și mitropolitul dr. Vladimir de Repta. Duminică, 26 august a.c., a fost organizată o amplă manifestare închinată împlinirii unui secol de la zidirea ei. Fix la ora 9, clopotele bisericii sărbătorite au început să bată deoarece la porțile ei a descins ÎPS Pimen, arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților. Conform tradiției, a fost întâmpinat cu pâine și sare de către conducătorii bisericii din Arbore și primarul comunei, iar un grup de copii, îmbrăcați în splendidele costume populare arborene, i-au înmânat buchete de flori. Un sobor de preoți l-au însoțit cu cântări până la intrarea în biserică. Curtea bisericii era plină de credincioși arboreni, dar și din comunele învecinate, care veniseră să asiste la oficierea slujbei. Întregul sobor de preoți s-a deplasat apoi la troița ridicată în curtea bisericii, unde s-a oficiat o slujbă de sfințire. Troița a fost ridicată în memoria preoților care au slujit la această biserică timp de un secol. Întreaga lucrare a fost executată de numitul Vasile Manoilă, zis „Hulubu”, renumit sculptor în lemn din comună. Întregul sobor de preoți s-a deplasat la scena amenajată în curtea bisericii, unde s-a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească de ÎPS Pimen, acompaniat de un sobor de 18 preoți. De remarcat este faptul că toți credincioșii au asistat la Liturghie sub razele de foc ale soarelui, lucru întâmplat pe toată durata manifestării jubiliare. A urmat un cuvânt al lui ÎPS Pimen, care i-a felicitat pe credincioșii ortodocși arboreni care, sub supravegherea și îndrumarea preotului paroh Nicolae Cârdei, a preotului Constantin Bereholschi, în colaborare cu consiliul parohial al bisericii și cu autoritățile comunale au pregătit o așa de frumoasă manifestare a dragostei lor pentru bunul Dumnezeu. I-a îndemnat pe toți la cumpătare, evlavie și dragoste față de semeni și de biserica noastră. Am remarcat faptul că erau puțini arboreni îmbrăcați în frumoasele noastre costume naționale, aspect scos în evidență și de ÎPS Pimen, care i-a îndemnat să respecte și costumul nostru popular național, care-a fost păstrat cu evlavie de înaintașii noștri, care l-au dus cu mândrie patriotică prin veacuri. În schimb, așa cum se întâmplă și la slujbele de la biserică, în curte erau mulți tineri, chiar și de vârste fragede, lucru foarte lăudat de ierarh, pentru că și la Arbore există preocupări pentru atragerea celor tineri spre biserică. „Sperăm că-n perioada următoare vom fi ajutați și mai mult pentru terminarea înlocuirii tablei de pe acoperișul bisericii, cu ajutorul enoriașilor, dar și al statului, precum și repararea zidurilor, pentru că această biserică centenară merită acest lucru” mi-a declarat, după terminarea manifestărilor, preotul paroh Nicolae Cârdei. „N-avem cuvinte să mulțumim enoriașilor din parohia noastră și nu numai pentru ajutorul bănesc pe care ni l-au acordat, în funcție de posibilitățile acestora, dar și pentru ajutorul concret dat la curățarea locașului bisericii și pregătirea ei pentru această mare sărbătoare. Lista ar fi prea lungă și mă tem să nu uit pe cineva. Dar vom avea grijă să ne rugăm pentru sănătatea lor în slujbele care vor urma, când le vom pomeni și numele”, mi-a declarat preotul Cătălin Bereholschi. Participanților la această manifestare li s-au înmânat 1800 de plicuri și cărți poștale, pe care erau reprezentate biserica și troița din curte. La poșta Arbore, pe data de 29 august, toată corespondența va fi obliterată (ștampilată) cu o ștampilă specială, pe care este reprezentată și biserica. În finalul manifestării, întreaga suflare prezentă a fost invitată la o agapă prietenească. Credincioșii au fost serviți cu renumitele sarmale arborene și cozonac, pe care le-au stropit cu un pahar de vin. A consemnat, cu evlavie și admirație, prof. GH. DOLINSKI

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: