Și noi am fost la „Nunta Zamfirei”…

> Ansamblul de dansuri ,,Kozaciok” al comunității ucrainene din Bălcăuți a participat, reprezentând Ucraina (! – n. red.), la Festivalul internațional de folclor organizat la Bistrița > Nicoleta Daneliuc de la ,,Kozaciok” a fost desemnată cea mai frumoasa „mireasă” a festivalului
 

Mai multe ansambluri folclorice europene au poposit la Bistrița, în perioada 26-30 iulie a.c., pentru a participa la cea de-a XVII-a ediție a Festivalului internațional de folclor ,,Nunta Zamfirei”, eveniment cultural organizat de Uniunea Europeană de Folclor (IGF), Centrul Cultural Municipal ,,George Coșbuc” din Bistrița și Primăria Bistrița. Au răspuns afirmativ invitației organizatorilor ansambluri de dansuri populare din Letonia –„Bitite & Zelta Bites”, Croația – „Bosiljak”, Algeria – „Nadjm El Djazair”, Italia – „Sincron”, Serbia – „KUD Ivo Lola Ribar”, Turcia – „Harman Folk”, Germania – „Formația de dansuri populare din Nurnberg”, Israel – „Tour’ an”, din Bulgaria – „Ural – Siberian Folk”, din Grecia – „Thrakes”, iar din România, Ansamblul Folcloric „Cununa de pe Someș” și „Balada” din Bistrița, „Doina Maramureșului” din Moisei, „Someșana” din Năsăud, „Bârgăul” din Susenii Bârgăului, „Mărțișorul” din Olt, „Doina Someșană” din Sângeorz Băi, „Mara” din Sighetul Marmației, „Rapsodia Trișcașilor” din Leșu, Ansamblul de dansuri tradiționale din Voivodeni – Mureș, „Sânzienele” din Telciu, „Roata de la Runc” din Runcu Salvei, Ansamblul de dansuri tradiționale din Șinca Nouă, Ansamblul „Doinița” al Casei Armatei din Bistrița, Ansamblul „Colibița” din Bistrița Bârgăului, Ansamblul „Cununița” din Arad, Ansamblul „Plaiurile Someșului” din Feldru, Ansamblul „Doina Carpaților” din Iași, Ansamblul „Junii Sibiului” din Sibiu, și Ansamblul de dansuri ,,Kozaciok” al comunității ucrainene din Bălcăuți, județul Suceava. Pentru ca totul să se desfășoare în bune condiții, festivalul a debutat joi, 26 iulie, la ora 21, în Teatrul de Vară al Centrului Cultural Municipal “George Coșbuc”, cu întrunirea operativă a conducătorilor de delegații și grupuri din țară și străinătate. După primirea în cadru festiv, au fost făcute comunicări importante, necesare pentru întreaga desfășurare a manifestării. Dimineața zilei de 27 iulie a început cu un program de animații stradale în mai multe locuri din oraș, susținute de o parte din colectivele artistice prezente la festival. La ora 11 a avut loc primirea oficială la primarul municipiului Bistrița, Ovidiu Teodor Crețu. După-amiază a avut loc o paradă extraordinară a tuturor grupurilor participante. Tineri îmbrăcați în portul popular din zonele din care provin au defilat pe bulevardul Decebal, ei fiind admirați și aplaudați de bistrițenii prezenți în număr mare la manifestare. Din alaiul de nuntă nu puteau lipsi mirii. Aceștia, într-o caleașcă trasă de cai, au deschis parada grupurilor participante și a carelor alegorice care însoțeau parada. Seara, a avut loc deschiderea oficială a evenimentului, urmată de Gala Folclorului Românesc, cu participarea extraordinară a renumitelor ansambluri folclorice ,,Junii Sibiului”, ,,Doina Carpaților” Iași, ,,Cununița” Arad, ,,Cununa de pe Someș”, ,,Balada”, ,,Mărțișor” Olt. Sâmbătă, 28 iulie, a venit rândul meșterilor populari din mai multe colțuri ale țării și chiar din străinătate să își expună lucrările în cadrul Târgului de Artă Populară organizat în cadrul festivalului. Pe aleea pietonală ,,Liviu Rebreanu”, în standuri special amenajate, au fost expuse bijuterii realizate manual, obiecte de ceramică, ii, cămăși și costume populare, tablouri, obiecte realizate din lut și chiar dulciuri. O atracție vizuală de nerefuzat, la care s-a adăugat și cea auditivă, căci graiul specific fiecărei zone din care au venit meșterii populari te-a dus cu gândul la anii copilăriei, la vorba dulce și liniștită a celor de demult. Tot sâmbătă a început și evoluția artistică a reprezentanților celor 10 țări participante la festival. Fiecare colectiv artistic și-a etalat frumusețea costumelor tradiționale și bogăția culturală specifică pe scena amenajată pe „pietonalul” din centrul Bistriței, lângă Biserica Evanghelică, simbol al acestui oraș transilvănean. Duminică, 29 iulie, a continuat spectacolul de culoare, muzică și dans. Pe lângă reprezentațiile artistice, în fiecare seară a zilelor de sâmbătă și duminică s-a desfășurat și un concurs de miss. Fiecare dintre cele 10 ansambluri folclorice participante și-a desemnat câte o reprezentantă la concursul de miss, iar cea mai frumoasă “mireasă” a fost desemnată reprezentanta Ucrainei, Nicoleta Daneliuc, ea făcând parte din ansamblul folcloric ,,Kozaciok” din Bălcăuți, județul Suceava, ansamblu care a reprezentat Ucraina în cadrul festivalului ,,Nunta Zamfirei”. Festivalul ,,Nunta Zamfirei” s-a încheiat luni, 30 iulie a.c., cu evoluția tuturor ansamblurilor folclorice participante și cu premierea concurentelor de la ,,Miss Zamfira”. La finalul manifestării, am stat de vorbă cu dl Dorel Cosma, președintele Federației Internaționale de Folclor (IFG), despre activitatea IFG România. ,,Promovarea și valorificarea tezaurului folcloric românesc reprezintă principala preocupare a Comitetului Național IGF România. Asociația grupează în jurul său aproximativ 5000 de artiști din diferite zone folclorice ale României, organizații și ansambluri de cântece și dansuri care au în componență dansatori, soliști și instrumentiști. Sediul central al asociației este în municipiul Bistrița, județul Bistrița-Năsăud, locul de unde a plecat și inițiativa înființării și de altfel un loc de referință pentru folclorul românesc. Încă de la începutul activității sale, asociația noastră a fost recunoscută și a aderat la Uniunea Internațională de Folclor IGF. Este motivul pentru care și în denumirea noastră apar inițialele IGF. Colaborarea noastră este însă deschisă și spre CIOFF, IOV și alte organizații interne și internaționale. Avem deosebite conlucrări cu asociații și ansambluri folclorice din Italia, Germania, Franța, Ungaria, Bulgaria, Serbia, Grecia, Ucraina, Turcia, Spania, Cehia, Rusia, Mexic, Israel, Iordania ș.a., țări cu care an de an efectuăm schimburi culturale care s-au extins de la folclor și spre alte genuri artistice. O preocupare permanentă IGF România o reprezintă și promovarea tinerelor talente, motiv pentru care una din secțiile noastre se ocupă doar de soliști vocali. Comisia artistică și Comisia științifică organizează periodic întâlniri cu specialiștii domeniului și manifestări interne și internaționale. Dintre cele mai mari festivaluri pe care le organizăm în România amintim doar câteva: > ,,Nunta Zamfirei” – un festival internațional care întrunește an de an ansambluri folclorice din 12-15 țări ale lumii; > ,,Cununa Mureșană” – un festival internațional fondat în 2010, dar care și-a câștigat deja un binemeritat prestigiu și la care participă anual ansambluri din 8-10 țări; > ,,La porțile dorului” – un festival dedicat în primul rând soliștilor de muzică populară din întreaga lume; > ,,De Ispas la Năsăud” – un festival cu participare internațională în care sunt aduse la scenă valori ale muzicii populare românești și internaționale. O serie de alte manifestări se derulează în organizarea ansamblurilor din cadrul IGF România în care prețuirea și valorificarea folclorului național constituie coordonate esențiale. Nu sunt neglijați nici creatorii de artă populară pentru care se organizează periodic activități cu caracter național și internațional, dar și participări la diferite târguri organizate în Europa și în lume. Respectarea folclorului universal, seriozitatea și deschiderea spre colaborare cu toate autoritățile și organizațiile ce promovează cultura adevărată sunt coordonate care fac din IGF România o asociație apreciată și îndrăgită la nivel național și internațional” ne a declarat dl Dorel Cosma. Îi aduc aminte dlui Cosma de Festivalul Etniilor Pfingstfest, care anul acesta, în perioada 2-3 iunie, și-a desfășurat cea de-a XII-a ediție. Nu o fac întâmplător: în urmă cu 3 ani, s-a născut o frumoasă colaborare între echipa condusă de domnia sa și ansamblul ,,Kozaciok” din Bălcăuți – Suceava. ,,Da, aveți dreptate. Festivalul Etniilor Pfingstfest este organizat de Centrul Cultural Municipal Bistrița și își propune promovarea dialogului intercultural ca mijloc de coexistență a diferitelor credințe și identități culturale. În cadrul acestui festival i-am cunoscut pe cei de la Kozaciok. De atunci, sunt prezenți în fiecare an la Bistrița… și chiar de mai multe ori pe an, la diverse activități, ca membri ai IGF”. Cei de la ,,Kozaciok” au fost nuntași anul acesta la ,,Nunta Zamfirei”… Ce părere a avut dl Dorel Cosma despre ei? ,,Este un ansamblu deosebit. Îi susțin în cadrul asociației la nivel național, dar și european. Îi admir pentru calitatea artistică deosebită, dar și pentru spiritul de disciplină și munca în echipă de care dau dovadă. Nu pot trece cu vederea nici costumația, care este deosebită. Petru Șoiman este un coregraf cu mult suflet, pasionat de cultura pe care o reprezintă, dar și de cultura universală. Mă bucur că o astfel de formație face parte din asociația noastră. Îi voi susține și-i voi promova pe plan național și internațional, pentru că merită”. Iar dl Dorel Cosma și echipa domniei sale merită toate felicitările pentru profesionalismul de care dau dovadă în organizarea fiecărui eveniment cultural. În aceste vremuri, când toți vorbesc despre criza financiară și o folosesc drept scuză când e vorba de a face ceva pe tărâmul culturii, această echipă minunată adună oameni aparținând diverselor culturi și-i face să comunice, să schimbe gânduri și idei și să se bucure de frumusețea sufletului fiecăruia. LĂCRĂMIOARA GRIGORCIUC

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: