Facem fapte bune, deci existăm

Tot mai des auzim discuții despre cât de periculoasă este ȚIGARA atât pentru un adolescent, cât și pentru adulți, însă majoritatea dezbaterilor rămân la acest nivel, un nivel ce nu depășește câteva propoziții.
 

După precizările Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), tabagismul este pe cale să devină principala cauză de morbiditate și mortalitate din lume. De aceea anul acesta, noi, elevii Colegiului „Alexandru cel Bun” din Gura Humorului am hotărât să nu stăm indiferenți la problemele din jur și să spunem în felul nostru “nu fumatului”. Astfel, într-un timp relativ scurt, o sugestie a reușit să se contureze într-o activitate de amploare cu ajutorul seriozității și originalității colegilor mei, o demonstrație care și-a propus să fie o acțiune concretă, o reacție a unei majorități a tinerilor din comunitatea noastră, care vădit se arată împotriva tutunului și nu numai. În plus, campania “Un măr pentru o viață mai bună” și-a propus să militeze în egală măsură și împotriva violenței și a drogurilor. Aceste vicii sunt întâlnite tot mai des în rândul liceenilor, însă noi am vrut să demonstrăm că putem să fim altfel și să ne opunem lor, cu condiția să fim uniți. Astfel, ne-am adunat 20 de clase ale Colegiului și am muncit pregătind până la ultimul detaliu reușita acestui eveniment. Scenariul îl știa fiecare pe dinafară: aveam să oferim trecătorilor fumători un măr în schimbul unei țigări. În plus, fiecare clasă avea pancarte personalizate și sloganuri bine stabilite, iar toți participanții purtam tricouri albe pentru a simboliza puritatea vieții într-o lume curată, nepoluată, opțiunea pentru un stil de viață necontaminat de substanțe nocive. Ideile noastre s-au concretizat într-o demonstrație pașnică, legală, care a urmat traseul de la Colegiul nostru până la Primăria orașului pe data de 12 iunie, ora 12.00. Acțiunea “mărul” a început dis-de-dimineață, primele mere fiind oferite colegilor surprinși în afara școlii în postura de fumători. Chiar și profesorii noștri ce aparțin clasei fumătorilor nu s-au arătat ostili cauzei noastre și au oferit câte o țigară în schimbul unui măr. La primire, fiecare țigară era ruptă, semn că nu vor mai fi folosite niciodată. Singurul regret pe care l-am simțit a fost faptul că nu toți fumătorii au dorit să încerce să renunțe la viciu măcar pentru o clipă, simbolic. Foarte mulți ne-au refuzat schimbul măr-țigară, motivând faptul că țigările sunt scumpe. Cu toate acestea am întâlnit și persoane cooperante, care ne-au apreciat gestul. Marșul nostru a durat preț de o oră, iar la sfârșitul evenimentului ne-am reîntors la scoală mulțumiți de modul cum am atras atenția că mediul are nevoie de oameni responsabili, nu de vicioși. La școală am găsit utilitate țigărilor rupte: le-am folosit la umplerea conturului unei țigări desenate, stilizate, o țigară de dimensiuni mari care nu va putea fi fumată niciodată și care, afișată la avizierul școlii, ne va aminti de încercarea noastră de a lupta pentru o cauză, chiar dacă aparent este o luptă cu morile de vânt. Rămâne speranța noastră că va veni o zi când adulții vor da prioritate altfel alegerilor personale. M-am simțit mândră de ceea ce am făcut împreună. Consiliul Elevilor din școală a demonstrat din nou că este posibil să mobilizezi un număr mare de oameni sufletiști pentru a organiza lucruri la superlativ și pentru a demonstra că tot ceea ce trece prin mâinile noastre poate produce ecouri profunde: facem fapte bune, deci existăm! (VATAVU RUXANDRA, cl. a X-a D, Consiliul Elevilor; profesor TUDOR PROFIRA CRISTINA, consilier educativ, Colegiul „Alexandru cel Bun”, Gura Humorului, județul Suceava)

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: