Handbal

CS Universitatea II Suceava i-a depășit clar pe cei de la ACS Interhandbal București

CS Universitatea II Suceava și-a luat o binemeritată și concludentă revanșă în fața echipei ACS Interhandbal București după înfrângerea cu „cântec” din turul campionatului seriei A a Diviziei A de handbal masculin. CSU II Suceava s-a impus în fața bucureștenilor cu 39-27, cel mai bun marcator al gazdelor fiind Cântec.

Cu Amihăiesi, Cântec, Țigănașu, Roșu și Petrea în șaptele de start, CSU II Suceava a început bine meciul și, după doar câteva minute de joc, conducea cu 6-2. Oaspeții, cu fostul campion Cezar Drăgăniță pe banca tehnică și cu „veteranul” Mocanu în teren, au revenit și s-au apropiat la 8-7. Din acest moment pe teren nu a mai existat decât o singură echipă, cea suceveană, care a marcat de cinci ori la rând și a intrat la cabine cu un avantaj consistent, 21-14. Foarte bună și evoluția portarului Spiridon, care a apărat și două aruncări de la 7 metri. Repriza secundă a partidei CSU II Suceava – ACS Interhandbal București a fost la discreția jucătorilor gazdă, care au marcat din toate pozițiile. De remarcat pofta de gol a lui Cântec, care a înscris de 11 ori, și jocul inspirat al pivotului Burlacu, autor a cinci goluri. La finalul jocului dintre CSU II Suceava și ACS Interhandbal București, scorul a fost 39-27, superioritatea elevilor antrenorului Răzvan Bernicu fiind evidentă. CSU II Suceava: Spiridon, Drăghici – Petrea (1), Cântec (11), Smeu (2), Vele (4), Cadar (1), Târzioru (1), Roșu (6), Burlacu (5), Amihăiesi (4), Țigănașu (4).