Mircea Negru – autor al unui hattrick cu care Sporting a spulberat ultima clasată

Politehnica Galați – Sporting Suceava 1 – 5 (0 – 2) > Cu Ovidiu Murariu la primul meci pe banca tehnică, Sporting Suceava s-a impus cu scorul de 5-1, în deplasare, la Politehnica Galați, “lanterna roșie” a seriei din Liga a III-a > “Alb-verzii” au dominat meciul în totalitate și grație celor trei puncte cucerite la malul Dunării au revenit pe locul cinci în clasament

Mircea Negru a deschis scorul în minutul 10, după o pasă foarte bună primită de la tânărul Alex Buziuc, care în minutul 24 a mărit avantajul Sportingului printr-o foarfecă laterală din afara careului mic al gălățenilor. În debutul părții secunde, Negru, cel mai bun jucător de pe teren în confruntarea de la Galați, a mărit avantajul oaspeților dintr-un penalti obținut tot de el. La 0-3, gazdele au redus din handicap prin reușita lui Agbleta, din minutul 70. Speranțele gălățenilor au fost spulberate însă definitiv de omniprezentul Negru, acesta punctând pentru 1-4 două minute mai târziu, cu un șut imparabil, de la 16 metri, trimis direct în vinclu. Finalul a aparținut tot sucevenilor, care în minutul 88 au stabilit scorul final prin golul înscris de Azaharioaei în urma unei acțiuni personale. Sporting a evoluat în alcătuirea Turiță – Dutciuc, Breniuc, Andronic, Arotăriței – Azaharioaei, Guriță, Apetri, Pantea – Negru, Buziuc. Au mai intrat Prichici, Căinari, Liutec și Strugariu. Iată rezultatele complete înregistrate în etapa a XI-a: Rapid Suceava – Petrotub Roman 0 – 1 Ceahlăul II Piatra Neamț – Oțelul II Galați 1 – 2 Aerostar Bacău – FCM Dorohoi 2 – 1 CSM Focșani – Sport Club Bacău 0 – 0 ABC Stoicescu – CSM Râmnicu Sărat 1 – 3 Politehnica Galați – Sporting Suceava 1 – 5 Cetatea Târgu Neamț – CS Panciu 1 – 1 CSM Pașcani a stat în această etapă. Etapa viitoare (4 noiembrie): Oțelul II Galați – Petrotub Roman CSM Pașcani – Ceahlăul II Piatra Neamț FCM Dorohoi va sta. Sport Club Bacău – Aerostar Bacău CSM Râmnicu Sărat – CSM Focșani Sporting Suceava – ABC Stoicescu CS Panciu – Poli Galați Cetatea Târgu Neamț – Rapid Suceava