Final de meci de coșmar

CS Universitatea ratează victoria în ultimele secunde

CS Universitatea Suceava – HC Odorhei 34 – 34 (16-13)
➢ Deși a avut trei goluri avans la pauză și chiar cinci în ultimele zece minute de joc, CS Universitatea Suceava a scăpat printre degete victoria în disputa de ieri cu vicecampioana HC Odorhei, într-un meci contând pentru etapa a V-a a Ligii Naționale de handbal masculin > S-a terminat 34-34, georgianul Chikovani înscriind din lovitură de la 7 metri în ultimele secunde ale întâlnirii

“Studenții” au retrăit cu Odorheiul coșmarul ultimelor minute dintr-o altă confruntare de pe teren propriu, cea cu „U” Transilvania Cluj, și au pierdut un punct prețios. Fără patru jucători de bază, Bursuc, Chiruț, Șoldănescu și Amihăesi, CS Universitatea a început timid partida cu gruparea ardeleană. De altfel, niciuna dintre echipe nu a reușit să puncteze în primele 4 minute. Oaspeții au fost la timonă în primele 10 minute, la capătul cărora au condus cu scorul de 7-5. Fost jucător la CSU Suceava, interul Cristi Adomnicăi, nu s-a simțit confortabil în disputa cu foștii săi colegi și a fost înlocuit de antrenorul Vlad Caba. La scorul de 5-7, sucevenii au marcat de trei ori la rând, astfel că în minutul 15 s-au aflat pentru prima dată la conducere, scor 8-7. Pe fondul unei evoluții foarte bune a portarului Iulian Andrei, ale cărui intervenții au salvat de câteva ori poarta suceveană, și a golurilor surprinzătoare înscrise de Florin Acatrinei, CSU a reușit să-și mărească ecartul la două și chiar trei goluri, diferența menținându-se și la pauză, când scorul le era favorabil, 16-13. În debutul părții secunde, universitarii și-au menținut avansul, 21-18 (minutul 38), pentru ca la jumătatea reprizei secunde, diferența să ajungă la cinci goluri, 28-23. Cu zece minute înainte de finalul jocului a fost 30-25, dar la ceea ce avea să urmeze nu s-ar fi gândit nici cel mai pesimist suporter sucevean. Mai exacți pe faza de apărare, dar și în atac, oaspeții s-au apropiat la numai două goluri în minutul 57, 33-31, iar în ultimul minut au redus diferența la un singur gol. La scorul de 34-33, ai noștri au ratat atacul, iar pe contraatac, Kuzmanovsky, care a fost cel mai bun om al Odorheiului, a fost faultat de Gavriloaia. Arbitrii au dat aruncare de la 7 metri, ce a fost transformată de Chikovani și scorul final a fost 34-34, rezultat care a consemnat a doua remiză în cinci etape a sucevenilor. În etapa viitoare, CS Universitatea va avea o deplasare dificilă. Echipa antrenată de Stelian Bursuc și Leonard Bibirig va juca vineri, de la ora 17.00, în direct pe Digi Sport, în deplasare la Dinamo Municipal Călărași, echipă pe care a devansat-o în clasament doar pentru că are un golaveraj superior cu un gol. Au evoluat formațiile: CS Universitatea: Andrei (20 intervenții), Spiridon – Acatrinei (12 goluri), Mitrea (4), Gavriloaia (4), Besarab (4), Șerban Matei (3), Țuțu (3), Cântec (3), Roșu (1), Pancu, Schroder. HC Odorhei: Varo (18 intervenții), Orban S. – Kuzmanoski (11 goluri), Talas (7), Chikovani (7), Mihalcea (5), Orban L (2), Ferenczi (2), Adomnicăi, Johansson. Bursuc e mulțumit de joc, nu și de rezultat Antrenorul Stelian Bursuc s-a declarat mulțumit de prestația echipei sale, dar a precizat că regretă faptul că jucătorii suceveni au pierdut un punct în ultimele secunde. ,,În ceea ce ne privește, sunt mulțumit de jocul băieților, au respectat ceea ce le-am cerut înainte de joc. Sunt un pic mâhnit că am muncit 59 de minute și 30 de secunde și am pierdut un punct. S-a repetat exact ceea ce s-a întâmplat la meciul cu Clujul. Poate putem să acuzăm și lipsa de experiență, dar nici noi nu trebuia să dăm ocazia ca ei să revină. Pe ansamblu, suntem mulțumiți de prestația echipei noastre, mai avem de lucru, dar cred că suntem pe un drum bun”, a spus Stelian Bursuc. Rezultatele înregistrate în etapa a V-a: Dinamo Municipal Călărași – CSM București 24 – 22 CS Universitatea Suceava – HC Odorhei 34 – 34 Știința Bacău – CS Caraș Severin 36 – 26 Poli Timișoara – Steaua București 28 – 15 HCM Constanța – Potaissa Turda 43 – 27 CSM Satu Mare – „U” Transilvania Cluj 29 – 25 CSM Ploiești – Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 21 – 24 Etapa următoare (9 octombrie): CSM București – Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu „U“ Transilvania Cluj – CSM Ploiești Potaissa Turda – CSM Satu Mare Steaua București – HCM Constanța CS Caraș Severin – Poli Timișoara HC Odorhei – Știința Bacău Dinamo Muncipal Călărași – CS Universitatea Suceava