Handbal

CS Universitatea, primul succes stagional

Potaissa Turda – CS Universitatea Suceava 25-28 (14-15)
La cinci zile de la egalul de pe teren propriu cu U Transilvania Cluj, CS Universitatea Suceava a reușit să bifeze prima sa victorie din actuala ediție a Ligii Naționale, scor 28-25, pe terenul nou promovatei Potaissa Turda, într-un meci disputat aseară în cadrul etapei a doua.

Prima repriză a fost sub semnul echilibrului, cu un plus pentru „studenți”, care din minutul 5, când scorul era 2-3, s-au aflat în permanență în avantaj. În minutul 10 a fost 3-4, iar după un sfert de oră de joc echipa antrenată de Stelian Bursuc și Leonard Bibirig avea un avans de trei goluri, scor 6-9. Diferența avea să crească ulterior la cinci lungimi, scor 8-13 în minutul 23, după care Potaissa Turda a început să recupereze din handicap și să ajungă la un singur gol de suceveni, scor 14-15 la pauză. Ardelenii au prins curaj și în minutul 42 au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, scor 18-18 în minutul 42, însă CS Universitatea a revenit în avantaj (19-20) grație reușitelor semnate de interul dreapta Florin Acatrinei, iar în minutul 51 a a refăcut avansul de trei goluri pe care l-a avut și la jumătatea primei părți, scor 19-22, avans pe care l-a păstrat până în minutul 56 (22-25). Chiar dacă turdenii au redus din diferență, scor 24-26, amintindu-le „studenților” de finalul de coșmar din meciul cu Transilvania Cluj, sucevenii au răspuns prompt și au marcat de două ori la rând, scor 24-28, asigurându-și un final de partidă liniștit. Scor final 25-28 în favoarea Universității Suceava, care a câștigat două puncte importante pe terenul unei echipe nou promovate dar cu pretenții în actuala stagiune. Etapa a doua a debutat încă de miercuri, cu derbiul Steaua-Dinamo, adjudecat de gruparea călărășeană. În etapa a treia, sucevenii vor juca pe teren propriu cu Steaua București. Iată rezultatele înregistrate în etapa a II-a: Steaua București – Dinamo Călărași 20 – 26 CSM București – CSM Satu Mare 27 – 32 CSM Ploiești – HCM Constanța 24 – 36 „U” Transilvania Cluj – Știința Bacău 31 – 37 Energia Pandurii Tg. Jiu – Poli Timișoara 25 – 21 Potaissa Turda – CS Universitatea Suceava 25 – 28