„Vrem să ne completăm lotul pe posturile deficitare cu jucători tineri”

A declarat antrenorul principal al echipei CS Universitatea Suceava, Stelian Bursuc
Ocupanta locului trei al ediției 2010-2011 a Ligii Naționale de handbal masculin, CS Universitatea Suceava, și-a reluat pregătirile în perspectiva noului sezon competițional.
 

Deocamdată, sportivii suceveni se află în perioada de reacomodare la efort, pentru ca în data de 18 iulie ei să efectueze un stagiu de pregătire centralizată de 10 zile la Piatra Neamț. Din lotul formației sucevene care a încheiat pe podiumul de premiere campionatul trecut lipsesc patru jucători de bază, Pralea, Adomnicăi, Ciubotariu și Dediu, transferați la alte grupări, primul jucător venit la formația suceveană fiind luxemburghezul Eric Schroeder. În pregătiri cu CS Univer-sitatea Suceava și foarte aproape de „înregimentare” se află Cântec și Amihăiesei de la CSM Oradea. „Deocamdată primul venit la echipa noastră este Eric Schroeder, component al echipei naționale a Luxemburgului, care va fi adversara selecționatei României împreună cu Belarusul în preliminariile pentru Mondiale. Pentru moment în pregătiri cu noi se mai află Cântec și Amihăiesei de la CSM Oradea, ei urmând să semneze cu noi în curând. Perioada de transferări nu s-a încheiat și vor mai apărea jucători noi în lotul Universității Suceava. În ceea ce privește partea de prezentare și marketing, în acest an vom putea oferi iubitorilor handbalului sucevean produse personalizate, șepci, tricouri, fulare, fanioane și alte accesorii”, a declarat directorul de marketing al CSU Suceava, Bogdan Bulină. Noul antrenor principal al grupării CS Universitatea Suceava, Stelian Bursuc, a ținut să menționeze faptul că după definitivarea lotului de jucători se va putea fixa obiectivul pentru acest sezon competițional. „Am făcut programul de pregătire pentru perioada premergătoare începerii campionatului, dar atâta timp cât nu știm pe ce jucători ne bazăm, nu putem să știm ce obiectiv vom putea atinge în acest an. De la echipa noastră au plecat patru jucători cu mare experiență și ei vor fi înlocuiți cu sportivi foarte tineri. Mai mult, și Chiruț va lipsi două luni de zile după noua operație. Ne-am axat pe tinerețe și dorință de afirmare pentru acest sezon competițional și, pe lângă cei doi orădeni, urmărim și câțiva jucători de la Centrul de Excelență din Sighișoara. A venit rândul ca și jucătorii care au evoluat mai puțin pentru CS Universitatea Suceava să arate de ce sunt în stare. Avem nevoie de jucători pe posturile de portar, pivot și linia de 9 metri. Suceava s-a bazat întotdeauna pe unitatea de grup și sperăm ca acest lucru să se întâmple și în acest an”, a afirmat tehnicianul Stelian Bursuc. Cel mai nou venit în lotul formației CSU Suceava, luxemburghezul Eric Schroeder: „Am ales Suceava pentru că este un loc în care cred că pot progresa mai mult. În ultima ligă unde am jucat se fac 5-6 antrenamente săptămânal, față de 9-10 aici și acest lucru este benefic pentru mine. Nu am văzut încă prea multe din orașul Suceava, dar ce am văzut îmi place și colegii mei s-au străduit din plin să mă simt binevenit aici. Sper să facem treabă bună în acest an”, a spus pivotul luxemburghez. Unul din „veteranii” lotului formației CS Universitatea Suceava care a ales să continue să joace aici este extrema stângă Adi Mitrea. „Poate și din patriotism local, dar mai ales datorită familiei am rămas la Suceava. Copilul meu are doar un an și jumătate și am crezut de cuviință să nu schimbăm mult din lumea pe care abia o cunoaște. Oricum, a contat mult și faptul că vom evolua într-o cupă europeană. Ne-au plecat din echipă patru jucători cu experiență și se pare că în acest an va trebui să ne bazăm pe elanul tineresc. Sunt convins că se vor mai realiza transferuri la echipa noastră și vom avea și în acest an un cuvânt de spus în Liga Națională” a afirmat Adi Mitrea.

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: