Memoria de 100 de ani a Școlii Nr. 6 din Burdujeni

Școala Nr. 6 din Burdujeni a sărbătorit, la sfârșitul săptămânii trecute, 100 de ani de la înființare. O clipă doar în universul fără sfârșit al învățăturii și în același timp un drum lung străbătut, pas cu pas, generație cu generație, de sutele de elevi și zecile de profesori care au creat ființa acestei școli, una dintre cele mai vechi din municipiul Suceava.
 

Au venit la aniversare alături de cadrele didactice în activitate și invitați, învățători și profesori care au lăsat între zidurile calde, indiferent de anotimp, ale școlii, felii mari de viață, pasiune pentru meserie, dragoste pentru copii și îndărătnicia de a-i purta, uneori și împotriva voinței lor, către luminarea minții. I-au învățat pe cei mici, le-au pus în față exemple, le-au arătat un drum, i-au lăsat să aleagă și i-au trimis apoi, cu fruntea sus, în lume. Ar fi trebuit să fie acolo mult mai mulți dascăli, dar la fel de mulți nu mai sunt în viață. Pentru cei dispăruți a fost celebrat un parastas. Pentru cei prezenți s-au depănat amintiri și s-au recunoscut merite. Din spiritul și contribuția fiecăruia însă, cadru didactic și elev, Școala Nr. 6 Suceava și-a creat, pagină cu pagină, memoria celor 100 de ani. Școala 6… și școala Mariei Băsescu Clădirea în care învață și astăzi elevi din Burdujeni – Sat a fost construită în 1911, lângă Biserica „Sf. Treime”, după un proiect al lui Spiru Haret, ministrul învățământului pe atunci. Totodată, în curtea școlii a fost ridicată o altă clădire, drept locuință a directorului, în care funcționează în prezent trei grupe de preșcolari ale grădiniței cu program normal, unitate componentă a acestei unități școlare. Când, după 1970, cartierul Burdujeni a început să devină zonă industrializată și populată, numărul mare de elevi a silit municipalitatea să construiască încă o clădire, lângă școala veche, cu patru săli de clasă și laboratoare de fizică-chimie și biologie. La etaj au fost ulterior amenajate și dotate și cabinete de Limba și literatura română, Matematică și Istorie-Geografie. Mulți ani, Școala Nr. 6 a funcționat în două schimburi, cu elevii din ciclul primar învățând dimineața și cei din ciclul gimnazial, după-amiaza. Timp de 20 de ani (1970 – 1990) au fost școlarizați aici și elevii de clasele IX – XII care n-au intrat la liceu, iar alți 10 ani (1990 – 2000) au funcționat la Școala 6 și două clase de ucenici. Școala se mândrește cu copiii pe care i-a învățat și format, care au urmat licee bune din Suceava, au intrat la facultate, ajungând să-și facă rosturi frumoase în viață ca profesori, învățători, medici, ingineri, preoți etc. Și chiar… soții de președinte, Maria Băsescu, soția președintelui României, fiind o fostă elevă a Școlii Nr. 6. „Au creat un nume școlii noastre – Școala Nr.6 Suceava” Din 1911 până astăzi, 13 directori au condus unitatea școlară ce și-a sărbătorit centenarul. Ioan Stoleru, institutor (1911 – 1936), Ioan Bercea, învățător (1936 – 1946), Mihai Horodniceanu, profesor de matematică (1946 – 1956), Viorica Dracinschi, profesor de geografie (1956 – 1968), Ileana Andrioaia, învățătoare (1968 – 1974), Mircea Enache, profesor de limba română (1974 – 1989), Radu Iacoban, profesor de matematică (iul. 1989 – dec. 1989), Dan Voinescu profesor de limba engleză (1990 – 1997), Camelia Voinescu, profesor de chimie-fizică (1997 – 1999), Lina Făgădău, profesor de educație fizică (1999 – 2001), din nou Camelia Voinescu (2001 – mai 2007), Dumitru Rusu, profesor istorie-geografie (mai 2007 – noiembrie 2007), și iar, din noiembrie 2007 până în prezent, prof. Camelia Voinescu. Într-o broșură editată cu ocazia centenarului Școlii Nr. 6 Burdujeni (cu gânduri și amintiri redactate cu o sinceritate emoționantă de foste și actuale cadre didactice, foști și actuali elevi), directoarea Voinescu scrie, ca o declarație de credință: „O sută de ani – vârsta școlii noastre, care, asemeni unor oameni la vârsta senectuții, își pun retoric întrebări: «Ce am înfăptuit până acum?», «Am împlinit așteptările celor care au gândit-o și apoi au zidit-o?»”. Acum, în prag aniversar, am dat viață visului de a lăsa urmașilor șansa de a-și cunoaște începuturile, creionând în cuvinte și imagini o pagină din viața comunității noastre. Ieri elevi, azi părinți ai elevilor noștri, ieri părinți ai școlarilor, azi bunici răbdători ce-și conduc dimineața nepoții spre școală, împreună cu cei care cu migală, răbdare și profesionalism, dar mai ales cu multă dragoste, au creat un nume școlii noastre – Școala Nr. 6 Suceava”.

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Publicitate

 

Sumarul ediţiei: