Bronz istoric obținut de echipa locală de handbal

CS Universitatea Suceava – Poli Municipal Timișoara 25 – 25 (13 – 11) CS Universitatea Suceava a încheiat ediția 2010-2011 a Ligii Naționale de handbal masculin cu un rezultat de egalitate, 25-25 cu Poli Municipal Timișoara, și a terminat campionatul pe locul al III-lea, realizând astfel o nouă performanță istorică, după finala Cupei Challenge din urmă cu doi ani

Având locul trei asigurat indiferent de rezultatul meciului cu Timișoara după înfrângerea suferită cu o zi înainte de UCM HC Caraș-Severin la Cluj, „studenții” nu au mai avut aceeași motivație în jocul de sâmbătă, în vreme ce oaspeții, salvați de la retrogradare, s-au aflat în aceeași situație. Din acest motiv, jocul a fost destul de anost, cu greșeli de ambele părți. Poli Timișoara s-a instalat la conducere pe tabela de marcaj încă din primele cinci minute (scor 1-3) și a condus aproape toată prima repriză, în minutul 25 bănățenii având un avans de două goluri, scor 9-11. Ultimele cinci minute ale primului act au aparținut sucevenilor, care și-au amintit totuși că sunt echipa de pe locul trei. „Studenții” au marcat de patru ori la rând și au intrat în avantaj la vestiare, scor 13-11. Echilibrul a persistat și în partea secundă a întâlnirii, în minutul 45 diferența fiind aceeași, 20-18 în favoarea echipei antrenate de Leonard Bibirig și Stelian Bursuc. Odată cu apropierea de finalul meciului, timișorenii au reușit să reducă din diferență, în minutul 55 scorul fiind egal, 23-23, iar la final a fost 25-25, cu mențiunea că în ultimele secunde ale partidei portarul Iulian Andrei a apărat o aruncare de 7 metri. „Am obținut un rezultat de egalitate care nu ne-a picat prea bine și care ne-a tăiat puțin din elan. A fost și o conjunctură proastă întrucât știam de vineri seară, când Reșița pierduse, că nu mai putem pierde locul trei și asta a contat în subconștientul jucătorilor. Din acest motiv nu s-au mai concentrat la fel ca în alte meciuri și au apărut greșelile, care puteau să ne coste. Lucrul pozitiv rămâne acest loc 3 și bucuria că i-am avut alături pe suporterii noștri și oficialitățile locale, și le mulțumim tuturor”, a spus Petru Ghervan, directorul tehnic al CSU Suceava. „Am obținut un loc 3 meritat cred. Un rezultat care înseamnă mult pentru noi și cred că și pentru sporturile de echipă din Suceava, o asemenea performanță fiind unică din câte știu eu. S-a muncit mult pe parcursul mai multor ani și mă bucur că s-a ajuns până aici. Sper ca și pe viitor să realizăm astfel de performanțe deși va fi foarte greu”, a declarat, la rândul lui, antrenorul Leonard Bibirig. După meci, „studenții” au primit medalii și o cupă, urmând ca festivitatea de decernare a medaliilor de bronz să aibă loc luni, 31 mai, când la Suceava va veni secretarul general Mihail Marinescu. Până atunci, însă, CS Universitatea Suceava va juca miercuri cu Știința Bacău în sferturile de finală ale Cupei României, sucevenii urmând să plece marți dimineață spre Drobeta Turnu Severin, acolo unde se va desfășura competiția. Au evoluat formațiile: CSU Suceava: Andrei, Pralea – Mitrea (7 goluri), Chiruț (4), Adomnicăi (4), Pancu (4), Șoldănescu (2), Gavriloaia (1), Țuțu (1), Acatrinei (1), Ciubotariu (1).Antrenori: Leonard Bibirig și Stelian Bursuc. Poli Timișoara: Stan (6 goluri), Nagy (5), Galan (5), Mrakic (3), S. Ignat (2), Fenici (2), Cristescu (1), Ursu (1). Antrenor: Nedeljko Vuckovic. Rezultatele înregistrate în ultima etapă a Ligii Naționale: Minaur Baia Mare – CSM Satu Mare 30 – 24 Dinamo Municipal Brașov – CSM București 25 – 25 „U” Transilvania Cluj – UCM HC Caraș-Severin 34 – 26 CS Universitatea Suceava – Poli Timișoara 25 – 25 HC Odorhei – Știința Bacău 36 – 30 Energia Lig. Pandurii Tg. Jiu – HCM Constanța 26 – 39 CSM Oradea – CSA Steaua București 28 – 28