Handbal

Victorie record a sucevenilor !

> CS Universitatea Suceava – Minaur Baia Mare 47 – 27 (22 – 13) CS Universitatea Suceava a obținut cea mai categorică victorie din actuala ediție a Ligii Naționale de handbal masculin doborând recordul deținut de campioana HCM Constanța.

Dacă în etapa a IV-a „marinarii” s-au impus la o diferență de 19 goluri în partida cu Minaur (48-29), sâmbătă, în etapa a XXIV-a, CSU Suceava a dispus cu scorul de 47-27 (22-13) de o echipă băimăreană debusolată și resemnată cu gândul că din toamnă va evolua în eșalonul secund al handbalului românesc. Cu 10 goluri înscrise, interul stânga Claudiu Dediu a fost din nou cel mai bun marcator al sucevenilor, care s-au distanțat încă din debutul meciului, scor 8-4 în minutul 10. Diferența de pe tabela de marcaj a crescut odată cu trecerea timpului și chiar dacă sala LPS nu a mai fost plină ochi ca la meciul cu HC Odorhei, spectatorii prezenți au putut urmări goluri spectaculoase înscrise din toate pozițiile de „studenți”. În minutul 20, scorul a fost 16-8 pentru suceveni, iar la pauză a fost 22-13, fapt ce l-a determinat pe Bibirig să odihnească în actul secund o parte dintre jucători. Pralea, autor a 7 intervenții în primele 30 de minute, i-a lăsat locul între buturi lui Iulian Andrei, care după ce a încasat 2 goluri a blocat pur și simplu poarta Universității, pe parcursul reprizei secunde el având 12 intervenții reușite. În minutul 40, CS Universitatea avea deja un avans de 11 goluri, scor 29-18, iar în minutul 50 diferența crescuse la 14 goluri, scor 37-23. Ultimele minute au arătat o echipă suceveană însetată de goluri, care nu a avut deloc milă de Minaur, la finalul întâlnirii scorul fiind 47-27! Cu cele două puncte cucerite în urma victoriei de sâmbătă, CSU Suceava a ajuns la un punctaj record în istoria participărilor în Liga Națională. „Studenții” au acumulat deja 34 de puncte, cu care ocupă locul 3 în clasament, și mai au de jucat două meciuri: în deplasare, la Steaua, și acasă, cu Poli Timișoara. De partea cealaltă, Minaur Baia Mare, echipă care are în palmares două titluri de campioană (1998, 1999), șapte de vice-campioană și 16 clasări pe locul trei, iar pe plan internațional a câștigat de două ori Cupa EHF (1985, 1988) și a fost de trei ori semifinalistă în Cupa Cupelor (1979, 1981, 1986), are șanse minime să se mai salveze de la retrogradare, în condițiile în care Poli Timișoara a remizat pe teren propriu cu HC Odorhei și are un avans de 4 puncte iar meciul direct dintre cele două echipe se va juca sâmbătă, în Banat. Antrenorul Minaurului apreciază jocul Sucevei: „Parcă zburdă pe teren. După acest eșec îmi este rușine să mă întorc la Baia Mare” La finalul întâlnirii, Ion Gerhard, antrenorul Minaurului, cel care de-a lungul carierei l-a antrenat și pe Leonard Bibirig la Piatra Neamț, a precizat că a acceptat propunerea celor de la Baia Mare de a se ocupa de pregătirea echipei de acolo, conștient însă că șansele de a evita retrogradarea sunt minime. Cât privește jocul de sâmbătă, Gerhard a felicitat echipa suceveană pentru jocul prestat. „Mă bucur că am avut onoarea să-l am adversar pe Leonard Bibirig, un jucător de echipă națională, un jucător cu un caracter puternic pe care am avut plăcerea să-l antrenez o scurtă perioadă de timp. Toate aceste calități le-a transmis jucătorilor lui care joacă un handbal spectaculos, parcă zburdă pe teren. Îmi este rușine să mă întorc la Baia Mare după această înfrângere categorică. Eu am venit doar pentru ultimele cinci etape din acest retur de campionat și am găsit o echipă debusolată din punct de vedere fizic și psihic, care se află într-o situație jenantă în clasament, dar luptăm până la capăt și poate ne salvăm. Ca o ironie a sorții, cu mine ca antrenor, Baia Mare a câștigat primul titlu de campioană a României, dar acum s-ar putea să retrogradeze tot cu mine pe banca tehnică”, a spus tehnicianul maramureșenilor. Victoria cu Minaur, dedicată portarului Iulian Andrei, care a plecat de la meci direct la nunta sa La rândul său, Leonard Bibirig și-a felicitat jucătorii pentru succesul obținut și a dedicat victoria portarului Iulian Andrei, care sâmbătă s-a căsătorit cu aleasa inimii sale, Claudia. „Îi dedicăm victoria lui Iulian Andrei pentru că azi este o zi foarte importantă pentru el și cu acest prilej îi urăm sănătate și casă de piatră. Azi am avut un meci pe care l-am dominat clar și am obținut o victorie meritată. Mai avem încă două etape și Cupa României și trebuie să rămânem la fel de concentrați pentru că noi suntem singurii noștri adversari”, a spus Bibirig. Au evoluat formațiile: CS Universitatea Suceava: Pralea (7 intervenții), Andrei (12 intervenții) – Matei (3 goluri), Șoldănescu (1), Ciubotariu (5), Chiruț (4), Mitrea (7), Adomnicăi (4), Gavriloaia (3), Dediu (10), Țuțu (2), Pancu (6), Acatrinei (2). Antrenori: Leonard Bibirig și Stelian Bursuc Minaur Baia Mare: Ilii (2 intervenții), Bistrian (5 intervenții) – Buciuman (2 goluri), Cîmpan (5), A. Popescu (9), Svoboda, D. Bursuc, Marius Vasile (2), Sânteiu (2), Pertea (6), Rogoz (1). Antrenor: Ion Gerhard.