Handbal

Nicio șansă pe terenul campioanei

> HCM Constanța – CS Universitatea Suceava 39 – 29 (20 – 18) HCM Constanța a învins aseară pe CS Universitatea Suceava cu scorul de 38-29 (20-18) și a devenit, și matematic, campioana României în ediția 2010-2011, gruparea de la malul mării asigurându-și un avans de 6 puncte în fața Odorheiului, cu trei etape înaintea încheierii actualei stagiuni.

Constănțenii, antrenați de Ion Crăciun, au pus capăt unei serii de cinci succese consecutive ale sucevenilor, după un meci echilibrat în prima sa parte și în primele cinci minute din actul secund. Lipsiți de aportul jucătorilor Cristian Bursuc și Adrian Chiruț, care nu au făcut deplasarea la Constanța, „studenții” s-au văzut conduși cu 6-2 în minutul 5, dar, în minutul 10, scorul era egal, 10-10. Echilibrul a persistat, chiar dacă gazdele au fost mai vigilente pe faza de atac și s-au aflat mai tot timpul la cârma întâlnirii (11-11 min.18, 16-14 min.23). Cu două minute înaintea sfârșitului primei reprize, cele două formații erau la egalitate, scor 18-18, însă HCM Constanța a punctat de două ori și a stabilit scorul pauzei, 20-18. Dediu și Ciubotariu au marcat în debutul părții secunde și au restabilit pentru ultima oară egalitatea, 20-20 în minutul 32, după care au urmat 2-3 minute în care niciuna dintre echipe nu a găsit drumul spre poartă. Gazdele au jucat mult mai bine după revenirea de la vestiare și, încet, dar sigur, s-au distanțat pe tabela de marcaj (23-21 min.35, 27-23 min. 42, 32-26 min. 52, 36-27 min.56), la finalul întâlnirii înregistrându-se o diferență de 10 goluri în favoarea „marinarilor”. În ciuda acestui eșec, CS Universitatea își păstrează locul trei în clasamentul Ligii Naționale, având un punct avans în fața echipei UCM HC Caraș-Severin, care în această rundă s-a impus pe teren propriu cu CSM Oradea. În etapa a XXIV-a, care va avea loc sâmbătă, CS Universitatea Suceava va întâlni pe teren propriu, formația Minaur Baia Mare, echipă care este ca și retrogradată din Liga Națională. Iată rezultatele înregistrate în alte meciuri din etapa a XXIII-a: CSM București – Steaua București 30 – 32 UCM HC Caraș-Severin – CSM Oradea 34 – 31 CSM Satu Mare – Dinamo Brașov 31 – 25 Poli Timișoara – U Transilvania Cluj 23 – 24 Minau Baia Mare – HC Odorhei 21 – 23