E bine să fim principiali, dar, când e vorba de politică

E rău ca noi să rămânem cu principiile, iar alții cu drumuri modernizate

Regionalizarea României are nevoie mai întâi de un clar suport mental. Asemănător cu cel german, statul nemților fiind al nemților chiar dacă este unul federal. Ne-a intrat însă atât de adânc în minte ideea de patrie magmatică și, în consecință, utopică, încât topim cu ușurință în substanța ei strivitoare satul nostru, orașul nostru. Și ne jertfim – unii – în fiecare clipă în colțul nostru de Patrie, mulțumindu-ne cu sferturi sau chiar cu zecimi din ceea ce capătă alții de la aceeași patrie. Căci, dacă din sătucul nostru se extrage calcar, atunci calcarul acela va pleca spre căile ferate naționale, pentru terasament, pentru că, nu-i așa?, ce să facem noi cu calcarul în sătucul nostru? Și ni se umple pieptul de mândrie când, călătorind și noi o dată în viață cu anticul tren, privim albeața terasamentului și spunem vecinului de compartiment: „Asta-i piatră de la noi!”.
 

Iar nouă, în sat, continuă să ne meargă ca din piatră. Deși, după cât este de harnic, de răzbătător, de inteligent fiecare, unuia îi merge ca din piatră de gresie, altuia – ca din piatră de bazalt. Unora – mai ușor, altora – mai greu, chiar dacă satul le oferă cam aceleași condiții tuturor. Nu ne jucăm cu vorbele. Ideea este aceea că, dacă ne pasă de Țară, atunci trebuie să fim de acord că Țara poate fi mai bogată și dacă suntem și noi mai bogați. Noi din toate colțurile Patriei și nu doar noi cei din București. Căci, mai scriam cândva, cade pădurea pe noi, cei de pe-aici și cei mai săraci ai Europei, și banii de pe copaci îi ia țara. Bani din care mai scapă niște firfirici și către amărâții de pe aicea. Căci, repetăm, Țara este la fel de bogată și cu banii de la Suceava trimiși la București, și cu banii de la Suceava rămași la Suceava. Asta trebuie să înțeleagă cei care-și iubesc Patria, dar de care patria are grijă câtă are. Iar, dacă lăsăm principiile și recunoaștem că nu patria împarte banii Țării, ci cetățenii care primesc spre gospodărire oale cu smântână și au ei grijă s-o… grijească, atunci, de data asta neapărat principial, putem pune problema și astfel: dacă ajungem la oala cu smântână și asta e regula golirii ei, atunci hai să ne înfruptăm și noi cu ceva smântână! Nu numai unii. Textul acesta nu vrea să ridiculizeze deloc respectul pentru Țara aceasta. Vrea doar să atragă atenția că accesul la resursele ei este obligatoriu și că nicio ocazie de a le obține nu trebuie ratată. Lumea reală este altfel decât cea indusă nouă de societatea egalitaristă și utopică în care am trăit. Cercetați cauzele ultimelor războaie, unele contemporane cu noi de ani de zile, și știți sau aflați că toate au cauze economice. Mai binele cuiva spre mai răul altcuiva. Vor bucureștenii lemn bucovinean pentru palate? Foarte bine, dar să-l plătească ca și cum l-ar plăti nemților, de exemplu. Căci nemțește plătim și noi când cumpărăm mărfurile dâmbovițenilor. Iar bunăstarea noastră nu este mai puțin necesară decât cea pe care și-au creat-o ei. Este nedrept să am fântână în curtea mea, să adăp pe alții, iar eu să mor de sete. Tot acest raționament cinic încearcă să se opună celui care a stat la baza atitudinii Opoziției sucevene față de ideea modernizării cu banii țării a unor drumuri sucevene. Comunicatul transmis presei de liderii PSD și PNL și rezumat de noi în ediția de ieri a ziarului suferă de orice, numai de lipsă de patriotism nu. Cei doi lideri ai Opoziției se încruntă cu îndreptățire la așa-zisele mașinațiuni pe care Gheorghe Flutur le-ar face pentru a moderniza acele drumuri și cer explicații. Dar, până le vor primi, Gheorghe Flutur va umbla cu ranița în spate, din casă în casă, și va explica sucevenilor (nu ialomițenilor, clujenilor, brașovenilor etc.), va explica sucevenilor deci că, cum-necum, pot fi modernizate drumuri pe care ei le folosesc zi de zi. Dar că Opoziția nu vrea. Că este o oportunitate care nu trebuie ratată, pentru că banii aceia, având în logica folosirii lor aceeași filosofie guvernamentală, se vor duce în alt colț al Țării și că acei cetățeni îi vor folosi și nu ai noștri. Că poate opozițiile vor dovedi mai târziu ceva mașinațiuni iar procurorii își vor face datoria. Dar nici opoziția, nici procurorii nu vor mai putea muta asfaltul din colțurile Țării care deja au beneficiat de el. Iar noi aici vom rămâne cu principiile, în timp ce ăia – cu asfaltul. Asta-i lumea în care trăim, cu principiile ei adevărate, fie că ne plac, fie că nu. Știți ce face un țăran de la Hânțești când în curtea lui poposește un ins care-i oferă o căruță cu lemne de foc? Face cam așa: „Cât vrei pe ea?”. „Două milioane”, răspunde acela. „Atât aș plăti și la pădurar”, gândește gazda și-l pune pe cărăuș să-și descarce căruța. Pleacă ăla cu banii și abia după aia se întreabă, principial, beneficiarul: „Oare-or fi fost furate?…”. Politica este ce este și, dacă s-ar legaliza bordelurile, mulți, mult mai mulți decât vă închipuiți, s-ar bucura acolo de momentanul profit. Dar drumurile rămân. Și pe ele merg și fata mare, și fata mică, și nefata, și baba, și moșul și cei aflați la Putere, și cei aflați în Opoziție. Vă amintiți ce daravelă s-a întâmplat în 2004 când s-au asfaltat cu prilejul marii sărbători de la Putna circa 200 km de drumuri în județ? Atunci patria, prin voci de miniștri și chiar de academicieni, a încercat să se opună modernizării acelor drumuri și, în bună măsură, a și reușit. Dar circulăm și astăzi pe drumurile modernizate atunci. Sau amintiți-vă de controversatul megaproiect „Utilități și mediu la standarde europene”. Și atunci a fost vorba de bani guvernamentali, ba au fost făcute părtașe bănește și câteva zeci de primării sucevene. Ne este și astăzi greu să admitem atitudinea opoziției de atunci împotriva unui program care își arată roadele. Dacă Patria ne dă acum niște bani, e stupid să-i refuzăm. (Chiar dacă liderii noștri de partid de la București ne obligă s-o facem; ei nu trăiesc la Suceava.) Și ăsta poate fi un principiu, dacă tot dorim să fim principiali.

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: