Minifotbal

Netcom intră în cărți pentru play-off

Netcom – Interseby 5 – 3 (2 – 0) Netcom și Interseby Pătrăuți au deschis luni seară etapa a IX-a a Campionatului municipal de minifotbal. Opt goluri, răsturnări de situație și în final o victorie obținută în decurs de numai două minute de către cei de la Netcom, scor 5-3. După o primă repriză în care au punctat de două ori prin Rusnac și Andrei Neamțu, cei de la Netcom s-au văzut egalați în decurs de numai cinci minute. Hostiuc, Tănase și Morăraș (din penalti) i-au dus pe pătrăuțeni în avantaj însă, conștienți că dacă pierd își pot lua adio de la play-off, cei de la Netcom au revenit în joc. Neamțu a restabilit egalitatea, Bivol a făcut 4-3, iar scorul final a fost stabilit de același Neamțu, care a realizat hattrickul punctând pentru 5-3. Au marcat: Neamțu (3), Rusnac, Bivol/Hostiuc, Tănase și Morăraș (penalti). Au evoluat formațiile: Netcom: Oprea – Ion, Bosânceanu, Rusnac, Neamțu, Șandru. Au mai jucat: Reuți, Oniu, Mihalachi, Bivol și Irimia. Interseby: Cîrcu, Hostiuc, Cervinschi, Mărăraș, Lazarovici, Tănase. Au mai intrat: Făgăraș și Varașciuc. Cartonaș galben: Hostiuc. Arbitru: Vasile Tacu. „Elton” a adus trei puncte mari celor de la Adistal Bracom – Adistal 1 – 3 (0 – 3) Cu „Elton” Teodor în zi de grație, Adistal a obținut o victorie importantă în cel de-al doilea meci al zilei, învingând cu 3-1 pe Bracom, succes care păstrează șansele de calificare în play-off. Autor a două goluri, a unei pase de gol și a unui autogol, „Elton” Teodor a fost aplaudat la scenă deschisă de publicul prezent la baza sportivă Ramiro din Burdujeni. Adistal a condus la pauză cu 2-0, însă meciul a fost destul de echilibrat, mai ales după ce Bracom a redus din diferență prin autogolul lui Teodor. Tot el a fost cel care a risipit orice emoție înscriind pentru 3-1, cu cinci minute înaintea finalului de meci. Au marcat: Teodor (autogol)/Teodor (2), Costeniuc. Au evoluat formațiile: Bracom: Nechita – Sofian, I. Bernard, V. Blându, Goean, Cr. Blându. Au mai jucat: Apăvăloaie, Giurcă, Dan, Șfabu. Adistal: Popa – Neamțu, Costeniuc, Filip, Teodor, Nicuale. Au mai intrat: Musteață, I. Sofian. Arbitru: Vasile Tacu. Pit Stop a făcut scorul zilei Pit Stop – Activ 9 – 1 (8 – 0) Meciul dintre Pit Stop și Activ nu a avut istoric. Pit Stop s-a impus cu 9-1, după ce la pauză a condus cu 8-0, iar golul de onoare al celor de la Activ a fost marcat de Tâmpescu în ultima secundă a jocului. Cu patru goluri marcate, Tibi Neamțu și-a reconfirmat statutul de golgheter al echipei sale și unul dintre cei mai buni marcatori ai competiției. Pentru Pit Stop au mai marcat Cristi Moldovan, Irimiciuc, Vali Gavriliuc și Sergiu Ciubotaru. În urma acestui succes, Pit Stop a urcat pe locul doi în clasament. Au marcat: T. Neamțu (4), Moldovan, Irimiciuc, V. Gavriliuc, Ciubotaru/Tâmpescu Au evoluat formațiile: Pit Stop: Băițan – Moldovan, V. Gavriliuc, Lăzurcă, T. Neamțu, Ciubotaru. Au mai intrat: Irimiciuc, Sumanaru și Tauciuc. Activ: Carja – Manoliu, Râșca, Boțoc, Antochi, Iriciuc, Anton. Au mai intrat: Tâmpescu și Traci. Arbitru: Vasile Tacu Campionatul municipal va continua azi cu meciurile Hotel Imperium – Omniasig (ora 18.00) și Sport Pub Penalty – Railex ODN (ora 19.00). Comisia de Disciplină se reunește luni Luni, la ora 20:00, va avea loc ședința Comisiei de Disciplină a Campionatului municipal, la care sunt invitați să participe cei cinci membri. Se va lua în discuție contestația depusă de formația Interseby Pătrăuți, dreptul de joc al fotbalistului Iulian Gorbănescu de la formația Sport Pub Penalty, contestațiile depuse de formația Activ, precum și încălcarea regulamentului de către echipa Global Instal, care a folosit 20 de jucători în primele opt etape.